Nerezine
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Přístav
Nerezine je malá, původně rybářská vesnice na východním pobřeží ostrova Lošinj v Rijeckém zálivu. Pokud ráno vyrazíte z domova, večeříte již tady. Z Prahy je to sem necelých 900 km. My volíme delší cestu přes Maďarsko a to ze dvou důvodů: vyhneme se zácpám na rakouských dálnicích a placení ve Slovinsku. Navíc jde o cestu malebnější a pro nás tedy příjemnější.
Na Ostrov Lošinj se dostanete pouze trajektem, buďto z ostrova Krku nebo z Istrie. Nejdříve musíte přejet ostrov Cres, spojený s Lošinjem malým mostem. Už tady pořádně otevírejte oči, velmi pravděpodobně nad sebou uvidíte kroužit supy bělohlavé, kteří zde žijí jakožto v jediné lokalitě na světě přímo na skalách nad mořem.
V Nerezine najdete i autokemp, ale většina turistů je zde ubytována v soukromí, v apartmánech. Protože sem jezdí převážně Němci a Italové (Itálii také ostrovy do druhé světové války patřily), počítejte rozhodně s vyššími cenami než třeba na Makarské. Přidanou hodnotou Nerezine a celé lokality je to, že je chráněnou přírodní rezervací, tudíž zde nevyrostly (a nevyrostou) hotelové komplexy (panelové továrny na turisty) jako v jiných přímořských letoviscích.
Přímo v Nerezine nenajdete mnoho památek jako takových, je zde Františkánský klášter ze 16. stol. s cenným oltářem na východní straně vesnice, u něj hřbitov, převážně právě s italskými náhrobky a ve vsi jsou dvě kapličky. Ale pokud jste milovníci památek, můžete si zajet například do nedalekého Osoru, kde na vás dýchne antická minulost, v Beli najdete zachovalý římský most, ve Valunu desku s prvním staroslověnským nápisem na tomto území.
Až vás přestane bavit povalovat se na oblázkové pláži (písek tu nehledejte), můžete se vydat na nejvyšší vrchol ostrova, tyčící se přímo nad vámi, na Televrin (589 m). Cestou minete jen o kozí chlup nižší vrchol, Sv. Nicolu, na němž stojí uprostřed koberce nezaměnitelně vonícího smilu, tymiánu, cistů a zakrslých jehličnanů, kaplička. Na sv. Annu se sem vydává brzy ráno procesí a v neuvěřitelné atmosféře provoněné mořskou solí, s výhledem na Istrii a úžasné panoráma Kvarnerských ostrovů; tu jeptišky zpívají a hrají na kytaru a kněz slouží mši. Pokud si to nebudete chtít nechat ujít, rozhodně si s sebou vezměte papírový pytlík na šalvěj a tymián, kterými jsou stráně hustě porostlé, na jaře je prý ostrov již z dálky celý fialový; my ho známe v létě šalvějovými lístky stříbrný. Zdejší bylinky vám zaručeně v zimě zavoní mořem...
Budete-li mít štěstí, uvidíte na cestičce před sebou, lemované typickými kamennými zídkami, smýknout se zmiji růžkatou. A jste-li pozorní, zjistíte, že ta větvička u cesty je kudlanka nábožná. A pokud se vám bude zdát, že ta včela na tymiánu je poněkud velká, prohlédněte si ji ještě jednou a pozorněji: nejspíš to bude vzácný, jen zde žijící kolibřík. Nesnažte se ho fotit, mává křidélky tak rychle, že z toho bude vždy jen rozmazaná šmouha. Zmíněné kamenné zídky mají dva účely: zabraňují ovcím a kozám, aby zde cennou zeleň spásaly sousedům a v jejich stínu se vedrem zmožená zvířátka ochlazují.
Co se jídla týče, pokud máte rádi mořskou žoužel, přijdete si na své. Ve všech zdejších restauracích skvěle připravují chobotnice, sépie, ryby, raky. A co zaručeně nevynechte, jsou fíkové koláče z listového těsta v místní pekárně.
Ubytování v apartmánech bývá výborné, domluvíte se prakticky na jakýchkoliv podmínkách a ve všem vám vyjdou vstříc. Na co ovšem rozhodně nezapomeňte, jsou repelenty, jinak budete sežráni zaživa hned první noc a dovolenou si už neužijete:-)))
A ještě jedno doporučení: za shlédnutí stojí nedaleké sladkovodní Jezero Vrana, díky němuž je ostrov obydlený a živý. Není zde jediný pramen či potok a tahle voda, prosakující sem z pevniny, vypadá jako zrcadlo v kamenité krajině.
Takže: sbalte si plavky, boty do vody (mořský ježek je nepříjemná potvora) a dobrou náladu a těším se, že se v Nerezine mezi vavříny a oleandry brzy potkáme...