Mali Lošinj
Tipy na výlet • Rodina s dětmi
Kam a jak jedeme?
Město Mali Lošinj je se zhruba šesti a půl tisíci obyvateli největším městem souostroví Cres a Lošinj v Rijeckém zálivu. Je také centrem veškerého dění, jen tady se nachází jediný velký supermarket na těchto dvou ostovech, je tu nemocnice a střední škola. Kromě toho je i nezanedbatelným přístavem a vyhledávaným místem turistů; kemp Čikat v rozlehlém sosnovém háji je jediným místem, kam v této oblasti jezdí ve větší míře i Češi, které zde jinak potkáte velmi zřídka.
Za čím jedeme?
Staré město se rozkládá v zátoce kolem přístavu. Najdeme tu široké ulice podél přístavu s výstavními domy, sídlí tu kupříkladu Jadranská mořeplavba ale najdete tu i palác Kvarner s muzeem, v němž je umístěna vzácná bronzová kopie sochy Apoxyomena, řeckého atleta. Ta byla nalezena belgickým potápěčem jižně od Lošinje v r. 1996.
Vydáte-li se křivolakými a uzounkými uličkami, lemovanými křiklavě fialovými buganvilijemi a majestátními oleandry, nahoru nad město, dojdete ke zbytkům benátské pevnosti a celé město budete mít jako na dlani, včetně krásného kostela sv. Martina z 15. století.
Na své si tu přijdou i milovníci sportů, je zde škola potápění a provozuje se tu zejména windsurfing.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přepadne-li vás hlad, na široké kolonádě podél celého přístavu jsou venkovní restaurace, lákající k posezení. Ceny jsou ve všech srovnatelné, můžete se posadit do kterékoli a sledovat odjezdy výletních lodí po Kvarnerských ostrovech a davy procházejících turistů. Občas tu přistane nějaká luxusní jachta, za niž byste si koupili polovinu středočeského kraje:-)))
Rozhodně ochutnejte to, co je pro přístav s rybolovem typické: jídel s mořskými plody tu nabízejí nepřeberné množství. Plata s několika druhy pečených ryb, grilovanými sépiemi, kalamáry a humry vyjdou zhruba na 600,- - 800,- Kč, ale i ve dvou toho budete mít "plné kecky".
Ubytování lze zajistit buď v některém z mnoha kempů ať už v Mali Lošinj nebo v jeho okolí, právě tak je zde mnoho privátních apartmánů a penziónů.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mali Lošinj se stejně jako města a vsi v okolí, navzdory tisícům turistů, vyznačuje neuvěřitelným klidem a působí dojmem útulnosti. Zejména procházka starými částmi města, s domy se silnými stěnami a malými okny s dřevěnými okenicemi, typickými pro středomořská města, je kouzelná. Zahrady doslova hýří záplavou pro nás exotických rostlin; již zmíněnými oleandry a buganvilijemi, ale i palmami, aloemi, agávemi či vavříny. V létě je tu klid a ticho zejména přes den, kdy je horko; Chorvaté "žijí" tak do deseti hodin dopoledne a pak zhruba od pěti až do noci, tomu odpovídá i otevírací doba obchodů. Není výjimkou, že pekárna otevře v pět hodin a je otevřená do jedenácti či do půlnoci.
Ostatní informace
Počítejte s poněkud vyššími cenami, než je obvyklé v letoviscích jako Makarská a podobné. Je to zaviněno především skutečností, že převaha turistů sem jezdí z Itálie a z Německa a dále jistou "exkluzivitou" prostředí. Ostrovy Cres a Lošinj jsou chráněnou oblastí, kde žijí vzácné druhy fauny, létá tu sup bělohlavý a na rozmarýnech uvidíte kolibříky; rostou tu vzácné druhy rostlin. Proto zde také nikdy nevyrostou obvyklé "továrny na turisty", zdejší vesnice a města si zachovávají svůj ráz. Panelákové hotely tu rozhodně nečekejte. Vyšší ceny jsou ovšem vyváženy nedotčenou přírodou a vynikajícími službami po všech stránkách.