Kvarnerské ostrovy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Kvarnerské ostrovy najdeme v Rijeckém a Kvarnerském zálivu. Naší "základnou" byla bývalá rybářská vesnice Nerezine na ostrově Losinj. Prakticky z každého městečka a větší vesnice vyjíždějí výletní lodi po Kvarnerských ostrovech.
Za čím jedeme?
Velmi časté jsou výlety mezi menšími ostrůvky se zastávkami na větších ostrovech, jako jsou Unije, Ilovik či Silba. Na Silbu se turisté vydávají i za koupáním, je zde jedna z mála písečných pláží v této oblasti, kde většinou najdete jen oblázky.
Na větších obydlených ostrovech najdete památky z dob pohanských i římských, malé kostelíky i větší kostely. Z dálky, již když k nim přijíždíte, vidíte všude typické kamenné zídky, oddělující pozemky vlastníků a poskytující stín pasoucím se ovcím. Malé ostrůvky bývají kamenité a neobydlené, leckdy na ně dokonce není ani přístup a obdivovat je můžete pouze z dálky. Větší ostrovy jsou porostlé bujnou vegetací, budete se procházet mezi agávemi, aloemi i obrovskými a rozložitými oleandry.
Na ostrově Sv. Petar je unikátní pohřebiště, kde se pohřbívá od pohanských dob až do současnosti. Bohužel, již dva roky je vstup sem zakázán a lodi sem nezajíždějí, přestože dříve se sem běžně smělo. Ostrov Sv. Petar tedy pozdravíme jen zdáli z paluby.
Během plavby kolem sebe budete mít okouzlující obrysy ostrovů a každý kormidelník vás k večeru, kdy se vracíte, vezme na některé místo, kde skáčou delfíni.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Výletní lodi většinou nabízejí pouze omezený sortiment něčeho k snědku, na některých si koupíte maximálně zmrzlinu, pivo a kávu. Zato vám nalijou téměř na všech na začátku plavby zdarma některou z vyhlášených chorvatských kořalek. Hlady však rozhodně neumřete, na všech ostrovech je spousta "restoranů" a "konob" s tradičními chorvatskými pokrmy.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Místní si své ostrovy a přírodu na nich chrání natolik, že sem nesmějí automobily, pokud se chcete ubytovat na některém z těchto ostrovů, jako je Ilovik, Silba nebo Unije, pak musíte auto nechat na pevnině a přijet sem trajektem.
Úžasná je dosažitelnost této oblasti, za den sem pohodlně dojedete z Čech autem.
Ostatní informace
Cena celodenního výletu závisí na velikosti lodi a trase, jakou si vyberete, ty běžné po dvou až třech ostrovech, vyjdou zhruba na 400,- až 600,- Kč na osobu.
Na co rozhodně nezapomeňte, to je opalovací krém, protože na lodi to připaluje snad dvakrát víc, než kdybyste polehávali po pláži.