Loading...
Památkově chráněná dominanta hanáckého městyse Nezamyslice pochází z přelomu 17. a 18. století a najdeme ji na zdejším jediném náměstí, které je „zasvěceno“ někdejšímu místnímu farářovi, děkanovi Františkovi Kvapilovi. Kostel sice nijak gigantickým dojmem nepůsobí, ale i tak bývá označován za monumentální barokní architekturu.
„Novodobé“ dějiny této stavby se začínají psát v období let 1697 až 1701. První letopočet označuje rok, kdy byl původní kostel zbořen z důvodu nedostatečné kapacity (zachována tehdy zůstala jen stará věž a část obvodové zdí), ten druhý je rokem, kdy byl stávající římskokatolický kostel sv. Václava – s již zvýšenou věží – dokončen a následně biskupem Ferdinandem Schröffelem ze Schröffenheimu slavnostně vysvěcen. Do hlavního oltáře byly tehdy uloženy relikvie z ostatků sv. Floriána a sv. Magna.
Současná podoba jednolodního kostela, kolem kterého se do roku 1810 rozkládal hřbitov, ovšem pochází až z roku 1906, kdy byla chrámová věž opět zvýšena, opatřena vysokou bání s vrcholovým křížem a její hodiny byly přesunuty nad okno. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v roce 1995, kdy také jeho fasáda získala zpět své původní barokní barvy.
Předpokládá se, že na podobě kostela z roku 1701 mohl mít výrazný podíl slavný švýcarsko – italský barokní architekt Giovanni Pietro Tencalla, který působil mj. ve službách olomouckých biskupů. Za zmínku stojí také soubor barokních soch z 18. století, nacházející se v těsné blízkosti kostela sv. Václava, a barokní fara, jejíž dnešní podoba pochází z roku 1788.