Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
PR Niva Moravice (41,98 ha) chrání podmáčené louky v nivě na pravém břenu řeky Moravice a vlastní tok řeky mezi obcemi Dolní Moravice na severu a Malá Štáhle na jihu (asi 2,5 km toku, 559-582 m n.m.)
Údolní niva řeky má zde zachovalý přírodní charakter meandrujícího toku stabilizovaného přirozenými břehovými porosty. Na březích se rozkládají rozsáhlé plochy podmáčených mokřadních luk (místy jsou vyvinuta rašeliniště) s bohatou mozaikou keřových a různověkých stromových porostů. Většinu plochy nivy, na pravém břehu řeky až ksilnici, porůstají mokřadní vrbiny, březiny a olšiny. Na méně podmáčených místech jsou to vysokobylinné louky. Porosty náletových dřevin tvoří olšiny s olší lepkavou a vrbiny s vrbou křehkou. Zajímavým útvarem jsou staré solitérní keře nebo skupiny keřů vrby popelavé (Salix cinerea). Vzácným druhem je vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia), která se zde udržuje ve stabilní populaci. K dalším ochranářsky cenným druhům rostlin patří vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), rostoucí v omezené populaci v jižní části rezervace, olešník kmínolistý (Selinum carvifolia) a řebříček bertrám (Achillea ptarmica), na některých nekosených loukách orněj pestrý (Aconitum variegatum) a o. vlčí (A. vulparia). Pod starými olšemi a kleny v břehových porostech rostou udatna lesní (Aruncus vulgaris), kamzičník rakouský (Doronicum austriacum), žluťucha orlíčkolistá (Thalictrum aquilcgifolium) a pryskyřník platanolistý (Ranunculus platanifolius). Na zrašelinělých místech ve střední části nivy místy najdeme kvetoucí violku bahenní (Viola palustris), prstnatec májový (Dacrylorhiza majalis) a kozlík dvoudomý (Valeriana dioica).
V toku Moravice mihule potoční (Lampctra planeri) a vranky pruhoploutvé (Cottus poecilopus). V tůních najít Čolek horský (Triturus alpestris). Lokalita je významným biotopem jak pro hnízdící ptáky, tak pro migrující druhy, neboť leží na hlavní středoevropské tahové cestě. Při každoročním kroužkováni v letech 1988-1995 bylo zjištěno 80 druhů. Mezi chráněné patří např. včelojed lesní (Pernis aviporus), ostříž lesní (Falco subbuteo), výr velký (Bubo bubo), dudek chocholatý (Upupa cpops), ledňáček říční (Alcedo acthis), krutihlav obecný (Jynx torquilla), pěnice vlašská (Sylvia nisoria), slavík modráček (Luscinia svecica) nebo kos horský (Turdus torquatus).