Dolní Moravice - kostel sv. Jakuba Staršího
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Zachovalé gotické prvky jsou u vesnických kostelů na Bruntálsku jevem poměrně vzácným, a proto každé setkání tohoto typu potěší. Jednu takovou možnost nabízí také obec Dolní Moravice. Na vyvýšenině v jejím centru se tyčí památkově chráněný kostel Většího a Staršího z obou svatých Jakubů. Ten je v tehdy nově založené obci poprvé písemně zmiňován již v roce 1351, ale jeho současná podoba je již výsledkem několika pozdějších přestaveb, z nichž tu první provedl v letech 1592 a 1593 mistr Joachim. Tehdy kostel patřil protestantům a katolíci ho „převzali pod svou ochranu“ až roku 1624. Poté zde dokonce působil pozdější šumperský děkan Lautner, jedna z obětí nechvalně proslulých čarodějnických procesů. A kdo se na dolnomoravický kostel podívá pozorně, zjistí, že jsou to vlastně kostely dva.
V roce 1795, tedy přesně dvě století po svém vysvěcení, byl totiž kostel – po požáru způsobeném bleskem - upraven klasicistně, a to zejména díky financím Řádu německých rytířů. Současný kostel je orientován od jihu k severu, ale zachovává v sobě i původní stavbu s orientací klasickou. Vstupní a čelní hranolová věž se tak stala věží boční a také původní pětiboký presbytář se sakristií dnes slouží jako boční kaple. Mezi věž a někdejší chrámový chór byla vestavěna nová obdélná loď s půlkruhovým závěrem a nově vznikl také severní vstup do kostela. V severní části kostela najdeme i hudební kruchtu, nesenou osmi sloupy. Varhany jsou rovněž klasicistní. O různosti stáří a slohů jednotlivých částí současného kostela svědčí i lišící se podoba oken a opěrné pilíře.
V interiéru, který však bývá málokdy přístupný, zaujme zejména iluzivní nástěnný oltář sv. Jakuba Staršího od Johanna Franze Greipela, pocházející z období před rokem 1798, nebo boční mariánský oltář s obrazem Panny Marie Immaculaty a sv. Josefa od Johanna Michaela Mathera i sochami sv. Kateřiny a sv. Barbory. Na protější straně se pak nachází oltář sv. Kříže s obrazem Malé kalvárie a sv. Jana Nepomuckého i se sochami sv. Veroniky, Maří Magdaleny a andílků. Nechybí zajímavá Kazatelna, masivní křtitelnice a křížová cesta od Josefa Františka Pilze z II. poloviny 18. století.
Kostel sv. Jakuba Staršího obklopuje hřbitov s několika zajímavými náhrobky, kaplí a márnicí.