Nízký Jeseník-toulky přírodou
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Turistické destinace
Pohoří na severní Moravě popsal již téměř před dvěma tisíci léty římský astronom a zeměpisec Klaudius Ptolemaios. V té době zaznačil na svých mapách Jeseníky pod názvem Askiburgion. Jihovýchodní plochá vrchovina Jesenické oblasti dostala název Nízký Jeseník s nejvyšším, málo výrazným vrchem Slunečná, dříve nazývaným Rozsutice, s výškou 800 m n. m. Nízký Jeseník se dále člení na podcelky-Bruntálskou, Brantickou, Slunečnou, Stěbořickou, Vítkovskou, Domašovskou vrchovinu, Oderské vrchy a Tršickou pahorkatinu. Celá vrchovina má kopcovitý terén v dlouhých, táhlých vlnách, pestře rozrývaných údolím potoků a řek s osamocenými skalisky. Strmé stráně i ploché vrcholky jsou většinou zalesněny a z nezalesněných vyšších vrcholků jsou krásné výhledy na krajinu s vesnicemi a městečky i na sousední pohoří.
Naleznete zde pět bývalých vulkánů. K Velkému Roudnému a Uhlířskému vrchu patří Venušina sopka (643 m n. m.) nad Mezinou u Bruntálu, kde je v bývalém lomu odkrytý lávový proud a menší dvojče Velkého Roudného, Malý Roudný (772 m n. m.). Poněkud stranou je mezi moravským berounem a Městem Libavá Červená hora (749 m n. m.) se zajímavou vyvřelinou v kráteru. Vulkanickou činností Velkého Roudného vznikl lávový proud až na protější břeh Moravice do Rázové, kde se v lomu těžil a zpracovával pro stavbu významných budov, jako byl Bruntálský zámek, proboštský klášter v Opavě, budovy ve Vídni atd. Nyní je lom vyhlášen přírodní památkou Rázovské tufity. Perlou Nízkého Jeseníku jsou dvě vodní nádrže na řece Moravici, Kružberská přehrada s krásným romantickým údolím a Slezská Harta, která nabízí různé rekreační využití.
Můžete se zde procházet po místech, kde trávila své dětství i přítelkyně lvice Elsy Joy Adamsová, která tu má i muzeum. Touto krajinou putoval a měl tu i svá kázání J.A.Komenský, při svém pobytu ve Fulneku. Pod zříceninou hradu Vildštejna nad potokem Lobníkem je skála ve tvaru kazatelny, kde podle pověsti J.A.Komenský kázal. Při svých toulkách zde narazíte na několik břidlicových lomů, ve kterých se těžila pokrývačská břidlice, kterou se pokrývaly střechy až v Praze, Budapešti i Vídni. Břidlice má v Budišově pěkné muzeum. Budete chodit ve stopách generála, o němž jsme si zpívali v mládí písničku, generála Laudona, který jel přes vesnici. Snad to byly Guntramovice, moravský beroun, Stará Libavá nebo snad Domašov nad Bystřicí? Můžeme si odpočinout pod Zlatou lípou na Červené hoře, která si generála Laudona ještě pamatuje a také zastavit se na úpatí Červené hory u Seidlerova kříže, začátku Cesty Česko-německého porozumění, která se buduje od společného hrobu pruských a rakouských vojáků padlých v r. 1758.
Při svých toulkách narazíte na množství křížů, božích muk a kapliček, připomínajících nějakou událost. V sedle Rozvodném vrchu u silnice mezi moravským berounem a Dvorcemi je barokní socha sedícího Krista "Ecce Homo", jako poděkování občanů nedalekého městečka Dvorců, kteří drželi před bránou města tzv.Dvoreckou fortnu, aby zabránili v morové nákaze Dvorců. Většina památek byla sice zničena, ale v poslední době jich bylo mnoho obnoveno a svítí svou novotou do okolí. V lesích můžete narazit na zříceniny nebo zbytky různých hradů a tvrzí, mezi jinými na Burkvíz, Brantice, Cvilín, Pocheň, Strálek, Rešov, Mutkov, Medlice, Šternek, Vildštejn, Vikštejn, moravský beroun, Tepenec, Hluboký, Puchart, Daskabát, Otěhřiby i zachovalé hrady a zámky Sovinec, Janovice, Bruntál, Brantice, Linhartovy, Hošťálkovy, Krnov, Sosnová, Velké Heraltice, Holasovice, Štemplovec, Loděnice, Stěbořice, Nový Dvůr, Slavkov, Hlavnice, Hradec nad Moravicí, Štáblovice, Melč, Dubová, Fulnek, Spálov, Klokočov, Kunzov, Potštát, Drahotuš, Veselíčko, Tršice, Velká Bystřice, Dolany, Šternberk a další. Dříve patřily ke krajině Nízkého Jeseníku i točící se lopatky větrných mlýnů. Do dnešních dnů se zachovaly mlýny v různém stavu u Opavy, Tršic a ve Městě Libavá. Bohužel tak pěkně nepůsobí dnešní les větrných elektráren nad Šternberkem. Toulat se můžeme po krajině automobilem, na kole i pěšky po turisticky značených cestách i docela slušně udržovaných okresních silnicích a lesních cestách.