Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden – města v Severním Holandsku
Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden – města v Severním Holandsku (04/2017)
Edam – městečko, které dalo světu sýr Edam (u nás vyráběný jako Eidam), má velmi malebné historické centrum s úzkými uličkami, kanály, ručně zvedanými mosty, kdysi významný přístav na Zuiderzee. Poklidná atmosféra oproti vedlejšímu Volendamu.
Sýrové trhy se zde pořádají pouze o letních prázdninách ve středu od 10,30 do 12,30 hod. Parkoviště je před vjezdem do historického centra na ulici Baanstraat, 4 hod. zde můžete parkovat zdarma. kaasmarktedam.nl
Volendam – je přístav na břehu bývalého mořského zálivu Zuiderzee, po výstavbě uzavírací hráze Afsluitdijk dnes na břehu sladkovodního jezera IJsselmeer. Nábřeží městečka se stalo promenádou pro turisty a je obaleno různými stánky a fast foody, je zde značný pohyb lidí. Pokud však vejdete z nábřeží do vnitřního starobylého města, uvidíte velmi malebné a poklidné uličky s cihlovými domky.
Parkování je na vybraných městských parkovištích zdarma. Tato místa jsou uvedena na webu města. My jsme parkovali zde: Volendam - parking free Z parkoviště je to jen kousek na nábřeží a do historické části města.
Marken – původně izolovaná obec na ostrůvku v Zuiderzee, následně byl v 50-tých letech 20. století vybudován násep se silnicí, který vesničku propojil s pevninou. Zachovalé dřevěné barevné rybářské domky působí trochu jako skanzen. V létě pravděpodobně velký nápor turistů. Do města je vjezd automobilů zakázán, před obcí je záchytné parkoviště, velmi drahé – 3 Euro/hod.
Amsterdam – hlavní a největší město Nizozemska, jedinečné středověké centrum na půlkruhových za sebou jdoucích kanálech je plné turistů a cyklistů, domy natěsnány na sobě, některé až neuvěřitelně úzké, nahnuté dopředu a s kladkou ve štítě (kvůli dopravě rozměrnějších předmětů do domu, po strmém a úzkém schodišti by to nešlo). Ženy nabízející se ve výlohách v lokalitě přímo kolem starého kostela Oude Kerk.
Nedoporučuje se vjíždět do centra města autem. Opatření k omezení parkování automobilů v historickém centru byla zavedena už v minulosti, jinak by se tam nehnuli. Buď není vůbec kde zaparkovat, anebo je parkování pouze pro rezidenty. Navíc čím blíže k centru, tím je parkování dražší, až 5 Euro za hodinu, v parkovacích domech až 2 Eura za 20 minut. Turista obvykle potřebuje zaparkovat na celý den. Nejlevnější variantou je zanechání automobilu na okraji města u dálnice na některém z parkovišť P+R, ze kterého se pak bez problémů dostanete veřejnou dopravou do centra.
My jsme zaparkovali na záchytném parkovišti P+R Zeeburg východně od centra. Při vjezdu na parkoviště vyplivne automat parkovací kartu. Tuto kartu pak vložíte do jedné z automatických pokladen, které se nacházejí u zastávky tramvaje, přepněte si předtím na angličtinu, a navolíte si kolik požadujete jízdenek na MHD do centra města. Jízdenky vám vypadnou z okýnka "GVB Tickets" (GVB = společnost provozující MHD v Amsterdamu), vyjede zpět parkovací karta. Nastoupíte do tramvaje č. 26 směrem Centraal station. Označíte jízdenku u automatu v tramvaji. Je to jen 4 zastávky, rychlovka 10 minut. Při vystupování z tramvaje znovu označte jízdenky u strojku v tramvaji. Pokud byste to neudělali, jízdenka nezaznamená, že jste vystoupili v centru. Kdo nevystoupí v centru, nemá na parkovišti P+R nárok na slevu. To samé uděláte při cestě zpět – opět jízdenku v tramvaji označit při nástupu i při výstupu.
Trochu jsme při cestě zpět na parkoviště zmatkovali, protože na plánku MHD, který byl k dispozici na P+R parkovišti, byl Zeeburg označen jako konečná stanice tramvaje č. 26. Tramvaj ale pokračovala do IJburg a toto místo také bylo uvedeno na displeji na tramvaji jako směr (plánek řeší trasy MHD pouze k P+R parkovištím, ne celé trasy). Nevěděli jsme, jestli nastoupit, tak jsme se zeptali tramvajáka. Po vystoupení z tramvaje se jde znovu k automatické pokladně na parkovišti. Vloží se parkovací karta, přepne angličtina, vyzve vás to k naskenování označených jízdenek MHD na malém displeji nad vstupem pro bankovní kartu, odečte se sleva, vložit bankovní kartu, PIN, zaplatit, nakonec vám vyjede znovu parkovací karta, kterou vložíte při výjezdu z parkoviště do automatu se závorou. Vypadá to složitě, ale není :-) Suma sumárum: 2 x lístek na tramvaj tam a zpět 5 Euro, parkování celý den (po odečtení slevy) 1 Euro, tj. celkem 3 Eura na osobu. (podrobněji v článku: Jak zaparkovat v Amsterdamu)
Naarden – nachází se zde hrob Jana Amose Komenského – město je tedy tak trochu i naše, zastavuje se zde hodně českých turistů. J. A. Komenský se na pozvání bohaté nizozemské rodiny uchýlil do exilu v Amsterdamu po požáru Lešna v roce 1656, v Nizozemsku žil 14 let až do své smrti, nizozemská rodina jej i finančně podporovala. Žil a tvořil v Amsterdamu, ale kázal v kapli v Naardenu, kde byl také pohřben. Kaple je součástí muzea Comenius Museum na ulici Kloosterstraat 33. Muzeum je otevřeno úterý až neděle od 12 do 17 hodin, vstupné 6 Euro. www.comeniusmuseum.nl/cz
Ve dvoře bývalého kláštera je za budovou muzea busta Komenského, dvůr je volně přístupný. Velká bronzová socha Komenského od sochaře Vincence Makovského se nachází v centru městečka u velkého kostela Grote St. Vituskerk, je to kopie sochy Komenského, která se nachází v ČR ve městě Uherský Brod (Komenský se narodil na Jihovýchodní Moravě, některé prameny vč. muzea v Naardenu, uvádějí jako rodiště Uherský Brod, jiné blízkou Nivnici, některé i obec Komňa, ze které pocházela rodina otce Komenského).
Samotné historické městečko Naarden je opevněné hvězdicovitým systémem hradeb a kanálů, zajímavý je pohled na mapu, ze které je tento půdorys vidět. Uvnitř pevnosti se nachází historické město, které je velmi zachovalé a malebné. Pokud je kostel otevřen, vyplatí se vystoupat na věž, ze které by měl být tento jedinečný urbanistický celek vidět.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde:
- Nizozemsko (1): Země ve vodě (autem po Nizozemsku)
- Nizozemsko (2): Kinderdijk - holandské větrné mlýny
- Nizozemsko (3): Zaanse Schans - skanzen holandského venkova
- Nizozemsko (4): Alkmaar - holandský tradiční sýrový trh
- Nizozemsko (5): Keukenhof - holandská květinová zahrada
- Nizozemsko (6): Aalsmeer - největší (veřejnosti přístupná) květinová aukce na světě
- Nizozemsko (7): Afsluitdijk - uzavírací protipovodňová hráz
- Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland
- Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam - města v Jižním Holandsku
- Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden - města v Severním Holandsku
- Nizozemsko (11): Hrad Kasteel de Haar a město Utrecht
- Nizozemsko (12): Giethoorn - nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen - městečka ve Frísku