Zaanse Schans
Zaanse Schans
Skanzen, založený roku 1961, leží na předměstí města Zaandam, 20 km severozápadně od Amsterdamu. Tato oblast nebyla zvolena náhodně – okolí řeky Zaan je nejstarší průmyslovou oblastí v západní Evropě.
Každý návštěvník nejdříve obdivuje velké větrné mlýny, které sem na řeku Zaan byly svezeny z celého Holandska. Je jich celkem šest a za příznivého větru je můžete vidět v chodu. Každý z nich má své jméno, účel i historii.
Nejstarší z místních mlýnů nese název de Kat, tedy Kočka. Jeho vznik se datuje do roku 1646, ale roku 1782 vyhořel a musel být přebudován. Je to jediný z místních mlýnů, který sem nebyl převezen, ale vždy stál na svém místě. Jeho tělo však bylo v květnu 1960 nahrazeno jiným mlýnem, zvaným De Duinjager, tedy Lovec dun. V tomto mlýně se vyráběly a stále ještě vyrábějí barvy.
Mlýn Het Jonge Schaap, v překladu Mladá ovce sloužil k řezání dřeva. Tato šestihranná stavba z roku 1680 měla lopatky nastavitelné proti větru. Svému účelu sloužila až do roku 1942. Do Zaanse Schans se dostal roku 2007 po rozsáhlé rekonstrukci, při níž byly použity pouze metody známé v 17. století. Film o tomto zajímavém projektu je k vidění uvnitř mlýna.
Větrný mlýn není místní vynález. Objevil se již v 7. století v Číně a Peru, poté ho Arabové v 9. století přivezli do Španělska a na přelomu 11. a 12. století se objevil ve Flandrách a v Anglii.
Největšího rozšíření se však přece jen dočkaly větrné mlýny v Holandsku. Místní rovina ve spojení s častým a pravidelným větrem od moře zaručovaly jeho efektivnost, takže se ve 13. století stal neodmyslitelným prvkem nizozemské krajiny a brzy se jich tu vyrojilo na desetitisíce. V 17. století dokonce vznikl zákon, že každý mlýn musí mít své jméno.
Protože jejich lopatky byly na otevřených pláních vidět do daleka, sloužily mlýny dokonce jako komunikační prostředek. Jejich různé postavení sdělovalo důležité informace. Poloha X ohlašovala narození potomka, pozice mezi X a + znamenala šest dnů smutku a lopatky ověnčené pentlemi oznamovaly do širokého okolí radostnou zprávu, že se ve mlýně bude konat svatba.
Do současné doby se v Holandsku zachovala jen necelá tisícovka větrných mlýnů, z nich se dvě stě stále používá a čtvrtina z nich slouží jako rekreační objekty. Na jejich správné užívání a zachování jako kulturní památky dohlíží Odbor větrných mlýnů při Státním památkovém úřadu.
Druhou část skanzenu tvoří historická vesnice z 18. a 19. století. Najdeme tu řemeslnické dílny, pekařské muzeum, výrobnu sýrů originální recepturou, tradiční výrobu dřeváků... Obdivovat můžeme i broušení diamantů a práci ve zlatnické dílně, případně i výrobu čokolády a práci místních malířů.
Do skanzenu Zaanse Schans je vstup zdrama, ale za polatek 3€ jsme zhlédli v jedné dílně tradiční výrobu dřeváků a pak jsme si mohli prohlédnout interiér mlýnu Kočka. Zdarma jsme si prohlédli výrobnu sýrů Cathariny Hoeve, kde jsme mohli zdarma ochutnat a pak také nakoupit nejen různé sýry ale i čokoládu.
Návštěvu Zaanse Schans je dobré si naplánovat minimálně na půl dne, tolik času vám zabere prohlídka mlýnů, sledování zručných řemeslníků v různých dílnách či lodní výlet po řece Zaan.
Více info na: facebook
youtube
Twitter