Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Město Nové Hrady je v jižních Čechách nedaleko hranic s Rakouskem , 32 km jihovýchodně od Českých Budějovic na severním okraji Novohradských hor.
První panské sídlo v Nových Hradech byl hrad postavený na základech opevněného hradiště, připomínaný v r.1279. V r. 1573 byl hrad značně zpustošen výbuchem střelného prachu a v r.1590 navíc zemětřesením. Hrad byl pomalu opravován a tehdejší majitelé panství Rožmberkové, bydleli v tzv. panském domě na náměstí. Další majitelé Buquoyové se již do hradu nenastěhovali a v letech 1634-35 si vystavěli na místě panského domu a sousedních měšťanských domů rezidenci, kterou v r.1644 rozšířili. Rezidence byla panským sídlem až do vystavění nového panského sídla, empírového zámku u panské zahrady založené Vilémem z Rožmberka, připomínané v r.1573. V rezidenci zůstaly kanceláře správy panství a byty zaměstnanců.
Zámek v empírovém slohu s rozsáhlým parkem byl vystavěn podle francouzského vzoru a plánu architekta Franze Werschafela v letech 1801-1810 na východním okraji města. Zámek je trojkřídlá dvoupatrová budova obrácená k jihu.Uprostřed jižního průčelí nad vystouplým rizalitem je umístěna terasa se širokým schodištěm do zahrady. Hlavní římsa nese na desce alianční znak budovatele zámku hraběte Jana Nepomuka Buquoye a jeho manželky Terezie. Na severním průčelí vystupuje do parku půlkruhový rizalit. Uprostřed bočních rizalitů jsou malé balkóny. K terase před středním rizalitem vystupuje dvouramenné schodiště s balustrádou. V zámku bylo zřízeno malé divadlo, které bylo v letech 1836-46 zvětšeno pro 320 diváků. Přičiněním Terezie Buquoyové byl pod hradem v anglickém parku údolí říčky Stropnice, postaven lázeňský dům, umělý vodopád a další romantické parkové stavby. Dnes PR Terčino údolí. Na novohradském hřbitově mají Buquoyvé rodinnou pseudogotickou hrobku. Buquoyové byli v Nových Hradech až do r.1945. V zámku byla umístěna střední zemědělská technická škola, obor ekonomický, dnes je zde pobočka AVČR.