Nové Strašecí - kostel Narození Panny Marie
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel Narození Panny Marie stojí v centru města v menším parčíku.
Jádro kostela tvoří gotická stavba, uváděná jako farní mezi lety 1344–51. Podací právo měli tehdy čeští panovníci. Základ současné chrámové lodi vznikl při úpravách po roce 1553, kdy byl za pomoci krále Vladislava II. kostel vystavěn znovu. Roku 1639 jej vypálila švédská vojska, ale hned v následujícím roce byl znovu vystavěn. Kostel byl barokně upraven roku 1707, kdy byl ještě bez věže. U jeho západního průčelí stála mohutná šestiboká zvonice s trojicí zvonů. Další úpravy v letech 1837–40, které vedl stavitel Štech ze Slaného, vedly k dnešní podobě kostela. Půdorys kostela získal podobu kříže. Ve věži byly umístěny tři zvony – Ježíš, Maria a Josef. Ty byly za první světové války zrekvírovány. Po válce byly pořízeny zvony nové, ale bohužel za II. světové války byly opět zrekvírovány. Až po dlouhých 60 letech byl v roce 2002 pro kostel ulit v německém Pasově nový zvon. Ten dostal na památku patronky kostela a papeže Jana Pavla II. jméno Maria - Jan Pavel.
Vedle kostela směrem k faře stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1710. Na druhé straně kostela je jiná socha sv. Jana Nepomuckého. Ta byla až do roku 1958 na náměstí, kde ji nahradil rudoarmějec. Tato socha je pozoruhodná tím, že byla postavena již roku 1688 (tedy dřív, než byl Jan Nepomucký svatořečen).
Barokní oltář byl posvěcen roku 1733. Obraz Panny Marie namaloval malíř Antonín Lhota z Prahy roku 1873. Po jeho stranách stojí sochy sv. Ludmily a sv. Václava. V kostele jsou ještě postranní oltáře sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny z 18. století. Naproti kazetelny je oltář sv. Aloisie se sochami sv. Barbory a sv. Kateřiny. U vchodu vpravo jsou "Lurdy" - malá místnost vystavěná jako jeskyně v Lourdech, kde je před soškou Panny Marie klečící dívka.
Od 1. ledna 2004 je chrám farním kostelem římskokatolické farnosti, ke které mimo Nového Strašecí patří také Hředle, Lány, Mšec, Řevničov a Srbeč. Pravidelné bohoslužby jsou v něm mimo pondělí každý den.
V těsné blízkosti kostela najdete i Muzeum T.G.M. První výstavní expozice byla zpřístupněna v r. 1895 na radnici (1 místnost), v roce 1928 se muzejní sbírky stěhovaly do nové budovy okresního domu (do 2 místností). Protože se muzejní činnost rozrůstala, byly sbírky opět přestěhovány a v roce 1943 zpřístupněny v budově bývalé školy u kostela, kde jsou dosud. V r. 1984 se muzeum stalo pobočkou Muzea T.G.M. v Rakovníku.