Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek nad Nesovicemi nechal postavit Záviš z Víckova. Stavba byla zahájena v roce 1561, svědčí o tom nápis nad bránou vstupní věže. Záviš zemřel v roce 1569 a jeho nástupce Přemek ve stavbě pokračoval, avšak roku 1575 byly Nové Zámky prodány Jindřichovi a Zikmundovi ze Zástřizl.
Majitelé se potom začali střídat. Postupně jsou zde doloženi Martinovští z Rozseče, Adam Kravařský ze Šlejnic, císařský komorník Mikuláš Nusser z Nusseku, hrabata ze Sinzendorfu a další. K dokončení Závišova původního stavebního záměru tak nikdy nedošlo, přestože byl zámek ještě v 16. století obehnán hradbami a za panování syna šlesvickoholštýnského vévody Alexandra Jindřicha byl jeden ze zámeckých arkýřů upraven na kapli.
Po roce 1750 za Leopolda Petrasche byl zámek významným kulturním centrem - hrály se zde antické hry. Ke katastrofě však došlo v roce 1798, kdy statek koupil za 135.000 zlatých kníže Alois Josef z Lichtenštejna a připojil jej k Bučovicím. Zámek tak ztratil význam jako panské sídlo a po následujících 200 let živořil. Část zámku byla ještě za Lichtenštejnů, kteří jej vlastnili do roku 1826, dokonce zbořena.
Chátrání objektu se pokusil ve dvacátých letech 20. století zastavit jeho tehdejší majitel, ruský legionář Alois Cigánek, který držel objekt od roku1924, avšak tato snaha byla zmařena různými vnějšími zásahy.
Za druhé světové války daroval sám Hitler objekt říšskému Němci Büchelmeyerovi a v roce 1951 byl zámek znárodněn. JZD, které jej využívalo do roku 1969, sem umístilo drůbežárnu a sýpku.
Po roce 1969 získalo Nové Zámky Krajské středisko památkové péče v Brně a v osmdesátých letech Moravské muzeum. I za této éry však docházelo na zámku k některým nešetrným úpravám a stavebním zásahům.
V roce 2001 byl zámek navrácen v restituci neteři a adoptivní dceři Aloise Cigánka paní Dobromile Floriánové a po intenzivní rekonstrukci na jaře 2003 - nakrátko - zpřístupněn veřejnosti.
Zdevastované zámecké interiéry byly rekonstruovány. Původní účel většiny zámeckých prostor není znám. Zaklenuté místnosti, z nichž upoutá zejména tzv. "Rytířská síň", jsou vybaveny mobiliářem zapůjčeným z Moravské galerie a hradu Buchlova.
Bohužel od roku 2005 je zámek opět nepřístupný.
Nové zámky stojí na mírném návrší nad Nesovicemi. Zámek byl postevn ve stylu italské vily s opevněním. Protože všal nedošlo k dostavění zámku, jedná se dvojkřídlou patrovou renesanční budovu. Renesanční arkády byly realizovány pouze v přízemí východního křídla. Ještě v 16. století doplnily zámek na západě hospodářské budovy a objekt byl obehnán dvojnásobnou hradbou s baštami a suchým příkopem. Tyto stavby však byly za Lichtenštejnů pro špatný stav zbořeny. I tak, pevnostní charakter nesovického zámku dokládají okrouhlé arkýře se střílnami.
http://www.castles.cz/nove-zamky-nesovice
Nachází se nad obcí v místní části Nové Zámky a vytváří její dominantu. S jeho stavbou bylo započato v roce 1561 tehdejším majitelem Závišem z Víckova. Stavba byla zahájena podle velkorysého projektu čtyřkřídlého dvoupodlažního opevněného renesančního paláce s hospodářským zázemím. Objekt však nebyl dokončen, neboť Záviš v roce 1569 umírá a nikdo z jeho dědiců a pozdějších majitelů neměl finanční prostředky na dokončení tohoto zamýšleného rozsáhlého objektu. Do dnešních dnů proto stojí pouze část východního traktu a severního křídla. V druhé polovině minulého století bylo několik pokusů objekt zpřístupnit, ale nikdy nedošlo k jeho realizaci, kromě krátkého období na začátku tohoto století. V současné době je zámek v soukromých rukou.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.87 Okolí Brna-Slavkovské bojiště a Ždánický les