Barokní hřbitov Střílky
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ojedinělý barokní hřbitov najdeme v malé obci Střílky mezi Vyškovem a Uherským Hradištěm, jen kousek od Koryčan. Střílky leží na hlavní cestě č. 50 ve směru od Slavkova u Brna na Uherské Hradiště. Hřbitov najdeme ve středu obce a pro jeho bohatou sochařskou a uměleckou výzdobu ho nemůžeme přehlédnout.
Za čím jedeme?
Unikátní barokní hřbitov ve Střílkách zná snad každý milovník umění a toho barokního zvlášť. Tato ojedinělá barokní památka evropského významu je tak trochu zapomenutá. Já jsem se tam chystala dlouho, ale vždycky do toho něco vlezlo. Nakonec se to ale podařilo a byla jsem nadšená. Krásný barokní hřbitov je postaven na svahu přímo ve středu obce, naproti kostelu a je tvořen vlastní čtvercovou plochou hřbitova, která je nesena mohutnou nosnou zdí. Rohy hřitova jsou zkosené v duchu baroka. Na ose hřbitova naproti vstupnímu schodišti je plošina se sochou anděla smrti v nadživotní velikosti a na druhé straně je hřbitovní kaple s dvěma kryptami, kde jsou pohřbeni členové rodu Künburgů. Ohradní zděná zeď je zdobena sousošími ctností a neřestí a váz s biblickými motivy. Autorem sochařské výzdoby je moravský sochař Gottfried Fritsch a jeho dílenský okruh. Na sochařské výzdobě se podíleli i další sochaři, Blažej Sturm z Holešova a Václav František Solnický z Brna.
Bohužel, jak nám řekla paní průvodkyně, několik z těchto soch jsou repliky, protože originály někdo ukradl. Škoda.
Hřbitov byl postaven mezi lety 1730-1743 na objednávku Antonína Amanda Petřvaldského z Petřvaldu. Za autora konceptu a stavitele je pokládán Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu. Zajímavé je také vysoce funkční odvodění, umožnující rychlejší rozklad těl. Hřbitov byl vysvěcen 12. května 1743. V roce 1927 došlo k sesunu části zdi, která byla následně opravena, hřbitov pak ale chátral. Větší rekonstrukce se stavba dočkala až v roce 1998, kdy vzniklo občanské sdružení Za záchranu hřbitova ve Střílkách. Od roku 2010 má areál statut národní Kulturní památky.
Hřbitov a hřbitovní kaple byly zamýšleny jako místo posledního odpočinku rodiny objednatele. Milota Ferdinand Petřvaldský v roce 1724 požadoval ve své závěti vybudování rodinné pohřební kaple v místním kostele. Amand Antonín Petřvaldský změnil původní záměr na vybudování rodové pohřební kaple a započal s velkorysou výstavbou areálu hřbitova.
Mnoho obdobných staveb v Evropě nenajdeme, snad jen u nás, ve Žďáře nad Sázavou je malý morový hřbitov od Santiniho, tzv. Dolní hřbitov z roku 1709, který můžeme vzdáleně přirovnat k tomu Stříleckému. Je možné, že mohl být pro Střílky inspirací, ale to je jen má spekulace. Je však téměř jisté, že stavitel Cyrani dílo Santiniho znal...
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kousek do Střílek je kemp a nějaký ten obchod a hospodu tady také najdeme, my jsme obědvali v restauraci v Koryčanech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hřbitov je naprosto úžasný, první co mě napadlo byl areál kostela se svatými schody Bom Jesus de Braga v Portugalsku, který mě střílecký areál okamžitě připoměl. Bom Jesus je však mnohem monumentálnější a velkolepější, ale to je dáno funcí a významem. To co mě Bom Jesus připomělo je architektonické pojetí staveb, kaple a ohradní zdi, komponování prostoru.
Pojetí baroka je zde ve Střílkách tak trošku jiné, než je v Českých zemích obvyklé a hřitovní kaple je svým ztvárněním velmi podobná barokním stavbám v Portugalsku a ve Španělsku. Ale to je zcela jistě jen náhoda...
Moc zajímavá je i prohlídka s paní průvodkyní, která o hřbitovu ví snad všechno i návštěva ponuré krypty.
Ostatní informace
Hřbitov je přístupný od dubna do října denně od 8 do 18 hodin. Vstupné je 30 Kč. Prohlídka je s výkladem a s návštěvou krypt.
http://baroknihrbitovstrilky.cz/