Novomlýnské nádrže v Podpálaví
Jedná se o kaskádu tří vodních nádrží, které byly na dolním toku řeky Dyje vybudovány v letech 1975 až 1988 o celkové ploše 3226 ha. Horní nádrž, zvaná též Mušovská, slouží pro rekreaci a rybolov, má rozlohu 528 ha a maximální hloubku 4,3 m. Střední nádrž, zvaná Věstonická, je přírodní rezervací s řadou ostrůvků pro hnízdění ptáků, o celkové rozloze 1031 ha a maximální hloube 5,3 m. Největší z nich je pak dolní nádrž, nazývaná Novomlýnská, o celké rozloze 1668 ha (4. největší vodní plocha v ČR) a maximální hloubce 7,8 m slouží pro závlahy, výrobu elektřiny, rybolov a rekreaci. Komplex nádrží dnes díky své ploše a poloze představuje nejvýznamnější zimoviště pro některé severské druhy hus, kterých tu lze v brzkém předjaří hlavně na střední nádrži pozorovat až třicet tisíc kusů. Za pohled taky stojí několik desítek orlů mořských, kteří zde rovněž zimují.
Na jednom z ostrovů ve střední nádrži stojí kostelík sv. Linharta, který byl součástí dnes již zatopené obce Mušov. Při průzkumu, již odsvěceného kostela byly objeveny gotické nástěnné malby a dále malba z 1. pol. 16. století. Kostel je pravděpodobně nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. Jeden z dalších ostrovů je významnou archeologickou lokalitou, na níž bylo objeveno více než 2000 hrobů z období Velkomoravské říše.
Pěkný výhled na celou soustavu Novomlýnských nádrží se nám vyskytne, vystoupíme-li na nejvyšší bod Pálavy - vrchol Děvína (554 m). Z Dolních Věstonic či z Klentnice nás sem dovede červeně značená turistická cesta a v závěru pak zelená odbočka. Vlevo lze shlédnout větší část horní nádrže s obcí Pasohlávky a rozlehlým kempem Merkur. Střední nádrž se rozkládá přímo pod hlavním hřebenem mezi obcemi Dolní Věstonice a Strachotín a je poseta řadou menších i větších ostrůvků, na jednom z nich dominuje kostelik sv. Linharta. Vpravo se pak rozkládá největší vodní plocha dolní nádrže s obcí Šakvice.
Pokud si po Novomlýnských nádržích chcete udělat výlet lodí, lze využit zdejší lodní dopravu, provozující přes sezónu lodní vyhlídkové okružní jízdy. Na horní nádrži je to trasa mezi kempem Merkur a obcí Pasohlávky. Na dolní nádrži se pak jedná o vyhlídkovou trasu mezi Dolními Věstonicemi, Strachotínem, kempem Mars a Yachtclubem Pavlov. Novomlýnské nádrže nejsou ideálním místem pro koupání. Vhodné plochy jsou v lagunách v kempu Merkur u Pasohlávek a pak u kempu Mars poblíž obce Šakvice.
Vodní nádrže přetínají celkem čtyři komunikace. V horní části, téměř na konci vzdutí, přechází nádrž silnice z Pasohlávek do Brodu nad Dyjí. Níže pak po hrázi horní nádrže vede hlavní silnice z Brna do Mikulova. Další komunikace pak vede po hrázi střední nádrže, která spojuje obce Strachotín s Dolními Věstonicemi. Poslední silnice vede těsně pod hrází dolní nádrže a přetíná již řeku Dyji mezi Milovicemi a Novými Mlýny.
Do 70. let minulého století se ve zdejším kraji pod Pálavou nacházela nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě, která pak byla radikálně pozměněna vodohospodářskými úpravami (výstavbou vodních nádrží, narovnáním a regulací toků), jež měly zamezit každoročně se opakujícím záplavám a snahou měla být i další intenzifikace zemědělské velkovýroby.
Turistická mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy.