Nymburk - pravěká mohyla
Přesto, že si středočeský Nymburk na nedostatek atraktivních památek rozhodně stěžovat nemůže, jejich počet si i nadále zvyšuje. Jednou z těch nejnovějších je pravěká hliněná a opuková mohyla, což je kulturní památka, nacházející se od přelomu let 2012 a 2013 v novém moderním pavilonu s promítací technikou umístěném v ulici Na Příkopě, v blízkosti Kostelního náměstí. Podobu futuristického pavilonu navrhl architekt Josef Matyáš a město za něj údajně zaplatilo přibližně 7,5 milionu korun.
Právě zde totiž byl při archeologickém výzkumu v roce 1994 objeven unikátní – a v podstatě zcela neporušený - skříňový mohylový hrob z pozdní doby kamenné. Ten by měl být jasným důkazem osídlení města již v období neolitu, tedy přibližně 5.500 let před Kristem (podle některých informačních pramenů se ovšem jedná „pouze“ o eneolit a dobu 3.600 let př.n.l.). Význam nálezu hrobu s megalitickým kamenným obložením ještě zvyšuje fakt, že v něm byla uložena mužská kostra v mírně skrčené poloze.
Památka je volně zpřístupněna během turistické sezóny (duben – říjen), a to denně od 9,00 do 17,00 hod. Vzhledem k tomu, že v pavilonu s ostatky pravěkého muže musí být trvale udržována konstantní teplota a vlhkost, spočívá jeho prohlídka vlastně jen v bezplatném „nahlédnutí do výlohy“ v době, kdy se před ní zvedne roleta.
Na závěr bychom ještě měli dodat, že podle antropologů byl pohřbený muž asi pětačtyřicetiletý a poměrně dosti významný velmož. Jeho kostra ležela 125 centimetrů pod současnou úrovní terénu a kosti byly ve špatném stavu. Odborníci je proto uložili do depozitáře Národního muzea a návštěvníci pravěké mohyly zde tak dnes uvidí jen jejich bílé odlitky. V každém případě se v Čechách jedná o ojedinělý archeologický objev.