Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Most
Malá vesnička Temešvár leží přibližně deset kilometrů od Města Písku na silnici 1. třídy spojující Písek a Tábor. Původní název obce byl Nová Ves, ale tento název byl obci změněn na počest vítězství rakouského vojska nad tureckou armádou 12. října 1717 u rumunského města Termešváru.
Temešvár je součástí Dobrovolného svazku obcí mezi Otavou a Vltavou. Do mikroregionu mezi Otavou a Vltavou patří Oslov, Kluky, Vlastec, Vojníkov, Vrcovice, Záhoří a Zvíkovské Podhradí.Ves leží na levém břehu Vltavy v blízkosti Podolského mostu postaveného v roce 1939 – 1943.
Podolský železobetonový most byl zbudován v sousedství původního řetězového mostu. Nový most překlenul celé vltavské údolí a byl ve své době největší v Evropě. Po dostavbě železobetonového mostu původní empírový řetězový most z roku 1848 sloužil dále, ale v podstatě jako součást místní komunikace.Ukončením stavby Orlické přehrady a hrozícímu nebezpečí zatopení empírového řetězového mostu jako národní technické památky mostního stavitelství, bylo rozhodnuto o jeho rozebrání a sestavením na jiném místě v ČR. Třináct let leželo dva tisíce žulových kvádrů a přes tisíc ocelových částí v úložišti, než se našlo místo pro jeho opětovnou stavbu. Most se stěhoval od Vltavy na Lužnici a to konkrétně 2 km od obce Stádlec, kde se v letech1971 – 1975 znovu postavil a podle Stádlece má dnešní název STÁDLECKÝ MOST.
Předmostí Podolského mostu ze strany od Temešváru se zapsalo do historie jako jedno z míst, kterým procházela tzv. demarkační línie. A právě u „Podoláku“ se na rozkaz divizního velitelství 4. obrněné divize Americké armády se museli příslušníci 35. tankového praporu zastavit a čekat od 7. května do 10. května 1945 na příchod Sovětské armády k východní straně mostu. U mostu je umístěna od roku 2000 pamětní deska na přítomnost Americké armády a od 8. května 2010 je doplněna o informační tabuli popisující historické události v květnu 1945 v okolí Podolského mostu u Temešváru.