Památník osvobození Podolského mostu
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Navštívíme –li nádhernou stavbu Podolského mostu, který se klene přes Vltavu na trase mezi městy Tábor a Písek, nemůžeme si nevšimnout detailu, který se váže k jeho historii. Krátce po jeho uvedení do provozu (v roce 1943) – za dva roky končila II. Světová válka. Američané, kteří osvobozovali západní Evropu dorazili ze západu (na levém břehu Vltavy) k Podolskému mostu. Na pravém břehu se to hemžilo prchajícími Němci. Bylo 7.5.1945 a Američané ctili vyšší dohodu, nepokračovat dále ( např. k osvobození Prahy ) a vyčkat zde příchodu Rudé armády. To se stalo 10.5.1945. Chytli tak 3 dny zpoždění. Byla to chyba. Za tu dobu mohlo být osvobozeno spousta našeho území, zachráněno spousta životů a možná že bychom nemuseli trpět 40 let komunistické totality.
Před mostem je vybudována pamětní deska,kterou zde odhalil 6.5.2000 Military Club Plzeň a na které je uvedeno, že zde americké armáda čekala na příchod Rusů celé 2 týdny. Bohužel deska vznikla na základě chybného a neověřeného údaje. Nebyly to 2 týdny, byly to jen dva dny. Bylo by možná lepší ji vyměnit a uvést věci na pravou míru. To se však dovíte na velkém infopanelu hned vedle.
Nicméně stavba mostu je nádherná a stojí za to se chvíli zamyslet, jak to před těmi lety vlastně bylo a co dobrého a špatného nám od té doby čas přivál.