Loading...
Vesna je poetické pojmenování pro jaro nebo krásná slovanská bohyně jara se zlatými vlasy. Zda si tak staří Slované představovali bohyni jara, ale není prokázáno. Jisté je však to, že po Vesně byl pojmenován ženský spolek v Brně.
Když se člověk prochází v Brně Jaselskou ulicí, určitě si všimne domu s číslem popisným 190/7. Budova byla postavena roku 1897 stavitelem Antonínem Terbichem ve stylu české novorenesance. O zajímavé sgrafitové dekorace průčelí se postaral Josef Šíma a fresková výzdoba lunet pod střechou je pro změnu dílem Joži Úprky. Lunety zpodobňují tři výjevy z lidového života, hlavní rysy lidové kultury – práci, veselí a zbožnost. Na první lunetě je zobrazena předoucí stařena uprostřed hloučku vnoučat, na druhé svatba a třetí zobrazuje pouť.
Bývalá dívčí škola a penzionát Vesna. Dnes střední zdravotnická škola. Poté, co jsem si prohlédl velice zajímavou fasádu objektu, bych mohl odejít za dalšími krásami Brna. Ale mě zaujal ten nápis „VESNA“ nad vchodem.
Dívčí pěvecký spolek Vesna založily v roce 1870 ženy, které to neměly jednoduché v době, jež pohlížela na ženy jako nerovnoměrné k mužům, ale také celkově méněschopné. Založení spolku lze tudíž chápat jako snaha popřít toto nespravedlivé tvrzení a dokázat, že může být žena rovnocenná s mužem. Doba jim částečně přála, jelikož se našli vzdělaní muži, kteří v nelehkých začátcích pomáhali. S Vesnou byla spjata nejenom na začátku činnosti řada významných osobností, žen i mužů, jejichž snaha byla společná. Zlepšit podmínky pro vzdělání a postavení žen ve společnosti, která potřebovala vzdělané muže i ženy pro rozvoj národního vědomí nejenom v převážně německém Brně.
Od roku 1872 přijal spolek nový název – Ženská vzdělávací jednota Vesna a upravil také rozsah své činnosti. Kromě prosazování českého jazyka se v něm dívky učily také například vyšívat a vařit. Díky osvíceným mužům nebyla tato snaha žen o emancipaci vnímána jako postoj proti mužům.
V září roku 1886 založily české vlastenky První českou pokračovací školu dívčí. Ta neměla sídlo v domě, který zmiňuji, ale o kousek dále, v Údolní ulici. Do té doby byly v Brně jenom školy německé. Sice se již objevily první pokusy o výuku v češtině, ale s českým vyšším vzděláváním pro dívky se pořád nepočítalo.
Přesný datum narození spolku je 5. červenec 1870. Letos by se tedy mohlo slavit 151 let. Ale moc veselá oslava to asi nebude. Spíše to vypadá na konec jedné historické legendy, která stála na samém počátku vzdělávání a rovnoprávnosti žen v českých zemích.
Na začátku padesátých let byla činnost spolku komunistickým režimem přerušena, ale po sametové revoluci se podařilo spolek obnovit. A patrně se i dařilo, pořádaly se zájmové kroužky, vzdělávací kurzy a přednášky, zajímavé výstavy, výlety do okolí i příměstské tábory. Ale v posledních několika letech se Vesna potýká s finančními problémy. Zda za to mohou manažeři nebo nepřeje doba, se lze jenom dohadovat. Historický dům v Údolní ulici, kde Vesna sídlí, patří městu, které dalo spolku kvůli neplacení nájemného výpověď. K dohodě však nedošlo, a tak Brno Vesnu žaluje o vyklizení domu. Místo krásných oslav tak čeká slavný spolek nehezký konkurz.
*
Zajímavé informace se lze dočíst například na stránkách Magistrátu města Brna.
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/.