Brno - socha koně s markrabětem Joštem
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Na Moravském náměstí s kostelem sv.Tomáše a Moravskou galerií čeká ty návštěvníky Brna, kteří v něm nějaký čas nebyli, překvapení v podobě monumentální bronzové jezdecké sochy. Znázorňuje prý podobu moravského markraběte – lucemburského Jošta, sedícího na převysokém oři. Umístění sochy není náhodné, neboť v blízkém kostele byl markrabě skutečně pohřben. Kůň spolu s jezdcem na jeho hřbetě dosahují společné celkové výše osmi metrů, přičemž skulptura město přišla na necelých 7 milionů korun. (Jsou jistě mezi Brňáky takoví, kteří by si hravě spočítali, kolik stál jeden výškový metr sochy a tuhle sumu otloukli radním o hlavu... ale tady bych chtěl podotknout, že částku 1.5 miliónu korunek konšelé ušetřili, neboť tu na ni věnovalo sdružení Jošt Moravský.)
Jak vidno, je pro místní tohle umělecké dílo dílkem notně kontroverzním a jsou mu vytýkána všemožná negativa: kůň prý není žádný kůň, ale žirafa... hlava oře při určitém úhlu zoru připomíná nechvalně proslulý novodobý brněnský orloj... a ti více sexuálněji založení občané, kteří pod břichem koně marně hledali jeho pohlavní orgány, je pak ke svému překvapení nalezli úplně jinde: při jistém úhlu pohledu od dlažby přímo pod břichem koně zmíněný nedostatek nahrazuje a zpodobňuje úzká hlava koně!
Je pravda, že kritiky se na autora – akademického sochaře Jaroslava Rónu, sneslo víc než dost. Jedněmi odborníky je mu vytýkáno, že Jošt nebyl žádný válečník, ale diplomat. Druhými zase, že socha nezpodobňuje markraběte, neboť byla vytvořena jako socha bojovníka pro město Jihlavu. (Té se ale zdálo 6 miliónů za ni moc, a tak nakonec socha skončila v Brně.)
Na obranu tvůrce ale nutno dodat, že on dílo vytvořil jako sochu Odvahy, jak se můžete přesvědčit na štítku na skulptuře (přejmenování na Jošta už je na jiných)... a navíc tímhle dílem dovršil cyklus děl, umístěných na Moravském náměstí. Ještě před jezdeckou sochou zde byla umístěna socha muže s krychlí (Spravedlnost), mapa Brna z období třicetileté války (Prozíravost) a kašna s vodou (Umírněnost).
Nám osobně se moderní jezdecká socha – ať už znázorňuje Odvahu, Bojovníka či Jošta – líbila. A také jsme s radostným údivem zaznamenali, že není tak jako jiné umístěna na nějakém mohutném soklu, ale čtyři metry vysoké koňské nohy jsou zapuštěny do dlažby rynku a dá se pod nimi volně procházet!
Kontroverzní dílo rozhodně stojí za shlédnutí... a pokud jste o něm neslyšeli, tak se nedivte: socha zde byla slavnostně odhalena teprve v říjnu loňského roku - tedy Léta Páně 2015.