Podle pověsti vznikl znak Broumova ve 13. století, kdy přes Broumovsko přecházeli lidé hledajíce nový domov. Bloudili po lesích a mezi skalami, až jednoho večera došli na místo dnešní Hvězdy, odkud uviděli nádherný výhled do kraje. Když na nedalekém jezeře spatřili labuť, vyšla právě první hvězda. Tak vznikl městský znak Broumova – bílá labuť v modrém poli, na kterém září zlatá hvězda.
Město Broumov je již více než sedm století správním, kulturním a hospodářským střediskem kotliny protékané řekou Stěnavou a ohraničené pásmem pohraničních Javořích hor a hřebenem pískovcových Broumovských stěn.
Počátky města jsou spojeny s působením nejstaršího mužského řeholního řádu na území Čech – břevnovskými benediktiny, kterým daroval král Přemysl Otakar I. roku 1213 území dnešního Broumovska a Policka s malou osadou benediktinských poustevníků a dřevěným kostelem Panny Marie. Polickou část vznikajícího klášterního dominia osídlili lidé z vnitrozemí Čech, Broumovsko pak převážně z německého území.
Datum založení městečka Broumov jako správního centra se uvádí rok 1255. V letech následujících se majitelé panství střídali. Někdy se Broumovu dařilo lépe, jindy hůře. Husitské války, protestanství, bělohorská bitva, rekatolizace či třicetiletá válka. Vše nakonec Broumov přežil a začal se rozvíjet.
Důležité bylo zrušení poddanství a zavedení železnice do města. Negativně však zasáhla život ve městě ¨nejenom 1. světová válka, ale i období po ní.
Prorakousky a všeněmecky orientovaní představitelé města měli rozhodně jiné názory, než sem zaznívaly z Prahy. To se odrazilo jak během druhé světové války, tak především po jejím skončení. Roku 1946 byla velká část obyvatel Broumova vysídlena. Trvalo dlouho, než se podařilo obnovit základní funkce města a regionu.
Po sametové revoluci padla bariéra nepropustné hranice a došlo k hospodářskému, kulturnímu i turistickému rozvoji města. Broumovská kotlina sevřená věncem hor a lesů, uprostřed níž je město Broumov s řadou věží a historických budov, začala ožívat.
Historické centrum Broumova je na seznamu chráněných památek jako městská památková zóna.
Dvě hlavní ulice se sbíhají u Horní a Dolní brány a vymezují tak náměstí (velké a malé) lemované měšťanskými domy. Měšťanské domy vesměs s gotickými zaklenutými sklepy, dostaly svou dnešní podobu v 16., 18. a 19. století. Z největšího renesančního domu č. 105 je po přestavbách zachován pouze bosovaný portál datovaný 1595. Síně domů č. 154 a č. 155 pod náměstím, postavené v 70. letech 16. století, jsou zaklenuty hvězdovými klenbami.
Konečný vzhled náměstí vychází z empíru a historizujících slohů 19. století. Nachází se zde také Stará radnice sloužící již od 13. století jako fojtův dům. Od roku 1419 se jedná o jednu z nejstarších radnic v českých poddanských městech.
Do dnešní doby se dochovaly také pozůstatky městských hradeb a parkánů.
V Broumově byly natáčeny následující filmy a seriály: Ďáblova lest, F. L. Věk, Řád, Mladá léta či Bastardi.
*
V Broumově a okolí jsme viděli samé zajímavé věci:
Náhrdelník z barokních perel: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-nahrdelnik-z-baroknich-perel/detail
Kostel s poustevnou: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-kostel-s-poustevnou-v-teplicich-nad-metuji/detail
Funkcionalistický drahokam: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-nejenom-z-broumovska-wenkeuv-dum-v-jaromeri/detail
Broumovské putování: https://www.turistika.cz/cestopisy/broumovska-krajina-plna-baroknich-pamatek-piskovcovych-skal-a-vselijakych-kouzel/detail
Alois Jirásek: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-a-alois-jirasek/detail
Ďáblova lest a Codex Gigas: https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-broumovska-dablova-lest-a-codex-gigas/detail
Poslední aktualizace: 9.10.2023
Obrázky z Broumovska a město Broumov na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Obrázky z Broumovska a město Broumov
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!