Broumov - město kostelů
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Naším cílem je malebné broumovsko a samotné město Broumov, ve kterém se nachází známý Broumovský klášter a několik dalších kostelů.
Za čím jedeme?
Jedeme do historického města obklopeného masivem Broumovských stěn a Javořích hor, do města, které bylo na základě rozhodnutí Karla IV, v roce 1348 povýšeno na město.
Nejznámější památkou Broumova je zcela jistě broumovský klášter, resp. Benediktinský klášter sv. Václava s klášterním kostelem sv. Vojtěcha. První zmínka o kostelu sv. Vojtěcha je z roku 1357, klášter byl založen v polovině 14. století v místech bývalého hradu. Dnešní podoba areálu kláštera s kostelem spadá do období let 1728-33, kdy došlo k jeho barokní přestavbě, jedním z největších stavitelů té doby, Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Křížem přes Mírové náměstí najdeme kostel sv. Petra a Pavla, který je prvně (jako dřevěný) připomínán v r. 1258, jako kamenný je uváděn v století 14. Do barokní podoby byl tento kostel po přestavbě dokončen v roce 1680. U bývalé dolní brány, níže pod Mírovým náměstím, nalezneme kostel. sv. Václava, který byl realizován dle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera a dokončen kolem roku 1729. Dalším kostelem, který se nachází pod náměstím je špitální kostel sv. Ducha, který je i se špitálem zmiňován ve 14. století. Současná podoba kostela je z roku 1689. Skvostem, který rozhodně stojí za návštěvu je hřbitovní dřevěný kostel sv. Panny Marie, který je doložen již ve 13. století. Husity byl vypálen, ale po roce 1459 obnoven. Do současné podoby s ochozem byl kostel upraven ke konci 17. století za opata Tomáše Sartoria. V ochozu jsou umístěny náhrobníky a zavěšeny desky s kronikářskými zápisy z let 1542 - 1847 (dnes jsou v ochozu již kopie desek, které byly zhotoveny v letech 2000 - 2001). Vnitřní pobití stropu a stěn pochází z 15. a 16. století, barokní zařízení je zdruhé poloviny 17. století. Kostel je veřejnosti otevřen v červenci a srpnu od 9.00 do 17.00.
Podrobná historie Benediktinského opatství sv. Václava a kláštera je na webu opatství, viz: http://www.klaster-broumov.cz/ najedeme zde také aktuální návštěvní dobu a ceny vstupného.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nabídka možnosti ubytování a stravování v regionu je např. zde:
na webu Broumovsko, viz: http://www.broumovsko.cz/
nebo Region Adršpach, viz http://www.region-adrspach.cz/ubytovani/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Vstoupit do prostoru dřevěného kostela sv. Panny Marie je povznášející, když si uvědomíme, že stojíme uprostřed kostela jehož historie spadá do 13. století a je tak nejstarší dřevěnou sakrální stavbou nejen v Čechách, ale i střední Evropě……
Ostatní informace
Jednotlivé kostely jsou samostatně popsány také zde:
klášterní kostel sv. Vojtěcha: https://www.turistika.cz/mista/broumov-klasterni-kostel-sv-vojtecha
kostel sv. Petra a Pavla: https://www.turistika.cz/mista/broumov-kostel-sv-petra-a-pavla
kostel sv. Václava: https://www.turistika.cz/mista/broumov-kostel-sv-vaclava
špitální kostel sv. Ducha: https://www.turistika.cz/mista/broumov-spitalni-kostel-sv-ducha
dřevěný kostel sv. Panny Marie: https://www.turistika.cz/mista/broumov-dreveny-kostel-sv-panny-marie