Odry - Masarykovo náměstí
Odry s více jak sedmi tisíci obyvateli se rozkládají okolo „demarkační linie“ rozdělující dvě historická území naší vlasti - Moravu od Slezska. Město se může pochlubit pěknou památkovou zónou, ta se ale už nachází na katastru Moravského Slezska. Objekt oderského zámku se bohužel navždy ztratil v propadlišti času a namísto něj nyní tvoří největší dominantu města kostel sv.Bartoloměje.
Vypíná se nad zbytky městského opevnění jihovýchodně od hlavního rynku, který nese jméno po prvním prezidentovi a tvoří jej obdélníková svažitá plocha o stranách 100 x 50 metrů.
Je obklopeno převážně starými měšťanskými domy, původně renesančními či barokními, jejichž fasády prošly sjednocující klasicistní úpravou. Soudobá radnice se od okolních stavení nijak neodlišuje a ta starší už byla dávno zbourána. Zrušen byl i starý pranýř před ní stojící. Tomu se aspoň dostalo té cti, že byl použit na sokl sochy Panny Marie stojící dodnes na rynku, čímž se podle posměváčků stala jedinou takovou u nás, která stojí na pranýři.
Nejzajímavějším místem na ploše náměstí je kašna, ukrývající se ve stínu stromů. Kromě tryskající vody z hlav čtyř satyrů ji tvoří sousoší ze zinkové slitiny, znázorňující tři rozverné hošíky se dvěma živočichy. Ten nejhořejší chlapeček k sobě tiskne velkou rybu, kolega pod ním chytá za křídlo husu, aby neuletěla a jen ten poslední se jejich zábavy straní. Ke kolegům je otočen zády a uslzenými zraky hledí kamsi doblba. Zřejmě jakýs uplakánek...
Kašnu v roce 1897 k životnímu jubileu Františka Josefa II. vytvořil místní rodák Emil Zimmermann, ale podobizna císaře z ní byla kdysi dávno již odstraněna.