Odry - průchod ze zámeckého parku na Masarykovo náměstí
Tento velmi interesantní průchod dlouhý pouhých 100 metrů vede z jižní strany zámeckého parku nejprve skrze městské opevnění, poté mine na ulici Radniční a Kostelní pompézní oderský chrám a pokračuje úzkou uličkou okolo Muzea Oderska směrem k severozápadu na hlavní městský rynek.
Zámecký park, kde tuto procházku zahájíme, obklopoval velmi výstavný zámek, řadící se údajně k nejkrásnějším feudálním sídlům na severovýchodě Moravy. Ve druhé světové válce byl poškozen a roku 1964 vznikl při opravách požár, kdy plameny zachvátily celou střechu a stropy prvního patra se propadly. Památkáři doporučili objekt renovovat, jenže místní jej dál pustošili, rozkradli vnitřní vybavení a vytrhávali okenní rámy a dlažbu. Městský národní výbor byl k tomuto počínání laxní a 7.června 1966 byl zdevastovaný zámek (i přes protesty památkářů) odstřelen a na jeho místě vyrostl betonový obchodní dům Odra.
Z parku nás čeká průchod bývalou fortnou přes zachovalou část městských hradeb. Po založení města bylo toto nejprve chráněno dřevěnou palisádou, později – na přelomu 14. a 15.století - se zbudovaly hradby kamenné, jejíchž součástí byl i hrad. Jako obranného prvku se užíval také podzámecký rybník. Přes hradby do města vedl vstup přes horní a Dolní bránu. Většina hradeb byla demolována v půli 19.století a obě brány šly k zemi ještě dřív. Dodnes se zachovaly pouze krátké úseky hradeb u kostela, v ulici Zámecká a pozdně gotická bašta (dnes v soukromém vlastnictví) vypínající se na ulici Pásová.
Za zdí městského opevnění už přicházíme k nynější největší oderské dominantě – farnímu kostelu sv. Bartoloměje.
První zpráva je o něm v análech již z roku 1373. Tehdy zde ale stával jen malý gotický dřevěný kostelík a fara. Nesloužil vždy jen katolíkům - od první čtvrtiny šestnáctého století v něm téměř sto let kázali protestanští pastoři. Samozřejmě se svolením rovněž protestanské vrchnosti, jakou tehdy byli páni ze Zvole a z Bílkova, jejichž ostatky spočívají v hrobce pod hlavním oltářem.
Ve třicetileté válce byla fara spolu s kostelem velmi poškozena a roku 1691 vznikla nová celokamenná chrámová loď. V osmnáctém století už byl kostel pro množství věřících nedostačující, proto byla přistavena loď vedlejší (kaple) zasvěcená sv.Janu Nepomuckému. Aby byl kostel z hlediska architektury v rovnováze, ještě do konce století vznikla i druhá boční loď, rovněž kaple, zasvěcená tentokrát sv. Valentinovi.
Kostel postihly mnohé požáry, opravy i slohové přestavby a dnes návštěvník zvenčí spatří pozdně barokní kostel s věží, v níž se ukrývá druhý nejstarší zvon na Moravě z roku 1374. Vedle chrámu stojí klasicistní fara.
Před vstupem do kostela zaujme sousoší Nejsvětější Trojice a z otevřené předsíně je možno se potěšit pohledem na překrásný interiér. Hlavní oltář zdobí podobizna svatého Bartoloměje, jemuž byl chrám zasvěcen. Přední oltáře v bočních lodích krášlí portréty svaté Matky Anny a sv.Jana Křtitele. Autorem obrazů je Robert Hanzel z Nového Jičína a Martin Lux z Opavy. Na jejich opravách i další výzdobě se po letech podíleli malíři Alois Heinz z Oder a Josef Kessler z Vídně.
Díky faráři Bardutzkému byl chrám ještě před koncem „století páry“ obohacen několika skvostnými sochami a obyčejná okenní skla nahrazena barevnými vitrážemi.
Za chrámem směrem k náměstí se ulice záhy zúží na uličku a ta, ještě než vyústí na hlavní městské náměstí, prochází okolo budovy, v níž je umístěno Muzeum Oderska.
Je otevřeno mimo sezónu jen ve čtvrtek a pátek, přes sezónu pak návštěva umožněna i v sobotu a pro všechny dny platí otvírací doba od 11.30 – do 17.hodin. V muzeu jsou k vidění expozice Proměny oderského děkanátu, Svatoanenský kult ve Slezsku, Historie města a oderského panství a Hřbitovní kaple sv.Rodiny.