TURISTIKU PODPORUJÍ
61 593 turistů a cestovatelů
112 764 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 406 279,- odměny za články
Orlické hory a Podorlicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Orlické hory a Podorlicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Ohnišov

Turistické cíle Vesnice

Ohnišov čp. 94
Ohnišov čp. 94  •  Fotografie (9)  • Foto: Boris-Jelínek
Kostel sv. Cyrila a Metoděje (Ohnišov)

Člověk by z tohoto názvu uvažoval, že má cosi společného s ohněm, ale chyba lávky, což potvrzuje rovněž dílo prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. III. díl. M-Ř":

"Ohnišov (v Ohnišově, do Ohnišova), ves 4 1/2 km jv. od Nov. Města n. Met.: 1471 Mikšovým synům z Ohnišova, Sedl. z Kn. Dvor. 1417 f. 31; 1544 (1537) díl pan. frymburského .. ves Dobržany .. it. ves Wohnijssow .. ves Wanuwka, DZ. 42 L 16; 1654 Wohnissow (v kraji Hradec.), BR. 11/258.

Jm. Ohnišov = *Ohnišův, t. dvůr."

Lidová tradice však tvrdí to, že pojmenování obce má připomínat strážní ohně, jež prý byly zapalovány na kopci mezi Ohnišovem a Dobruškou, aby signalizovaly opočenské vrchnosti blížící se nebezpečí ze Slezska, což je však pochybné, ale např. Pavel Choc ve své stati "Obrana raně feudálních Čech" z roku 1963 toto připouští. Stejně tak tvrzení některých německých autorů, že prvopočátek tohoto pojmenování pochází z německého slova "die Woche" (týden) či mu příbuzných tvarů, se zdá být přímo hloupostí.

Zdejší osídlení můžeme hledat již v době kamenné, ale sama ves byla poprvé zmíněna v roce 1471. Původně náležela k frymburskému panství, které před rokem 1534 Achylles Anděl z Ronovce prodal Janu Trčkovi z Lípy a na Lipnici, čímž se ves dostala k opočenskému panství, v jehož rámci vydržela až do zrušení poddanství a zavedení prozatímního zřízení obecního. Z roku 1537 máme písemný záznam o povinnosti ohnišovských poddaných robotovat na frymburském panství. 15. března 1539 byla ves zmíněna v souvislosti s náchodským útrpným právem, protože tehdy Jíra ze Srbské přiznal, že v Ohnišově ukradl Machovi Mikulkovu z Bohuslavic meč a prodal ho u Solnice. Roku 1602 byl přeložen panský mlýn z Podhajského potoka na Janovský potok (dnešní čp. 62). V roce 1790 se začalo v obci poprvé učit. Roku 1843 měla ves 129 domů a 898 obyvatel a o 2 roky později se někteří obyvatelé zúčastnili tzv. opočenské rebelie.

V roce 1849 se stal Ohnišov samostatnou politickou obcí. V červnu téhož roku se uskutečnila slavnost na památku odstranění roboty pod vedením rychtáře Vendelína Linharta z čp. 8. V letech 1849-1850 zasáhla obec epidemie cholery. Za prusko-rakouské války roku 1866 ležely u Ohnišova předsunuté části VI. armádního sboru. 10. července 1872 přešla přes obec velká bouře s krupobitím. V roce 1873 schválilo c. k. místodržitelství stanovy místních divadelních ochotníků (prvním ředitelem byl rolník Jan Mach a prvním režisérem řídící učitel Matěj Rejchrt) a roku 1886 Hospodářsko-čtenářské besedy. 3. ledna 1874 porodila služka Anna Marková dítě, jež zahrabala do sena na půdě a to se v něm udusilo. 27. května 1886 vyhořelo 12 stavení. O 2 roky později zde literátská a řečnická jednota bohoslovců královéhradeckých "Třebízský" založila venkovskou knihovnu. 31. srpna 1890 se uskutečnilo veřejné cvičení SDH. O 3 roky později došlo k rozpuštění spolku divadelních ochotníků. V roce 1900 došlo k založení Spořitelního a záložního spolku pro školní obec Ohnišov a okolí (stanovy povoleny o rok později) a 1. srpna 1901 byl otevřen zdejší poštovní úřad. Roku 1902 byl schválen meliorační projekt zatímního vodního družstva o rozsahu 85,09 ha. 1. října 1908 agrárníci poprvé zvítězili v obecních volbách. V roce 1910 měla obec 178 domů a 857 obyvatel. 16. září 1911 zřízena TJ Sokol. 22. června 1913 se uskutečnilo v obci okrskové sokolské cvičení. Z front 1. světové války se nevrátilo 26 místních mužů. Neuvěřitelné štěstí mělo 7 synů Jana a Marie Páblových, z nichž Jan, Antonín, Jindřich, Václav a František sloužili u pěchoty; Karel u dragounů a Josef u zeměbraneckého pěšího pluku. Všichni se totiž vrátili domů živí.

22. května 1921 se uskutečnila první bohoslužba Církve čs. pod širým nebem. 21. listopadu 1925 byla odevzdána veřejné dopravě nová samostatná telefonní ústředna a hovorna. V roce 1926 zřdila Masarykova liga proti tuberkulóze v obci rodinnou kolonii pro děti ohrožené touto nemocí. Roku 1928 došlo k elektrifikaci obce. V letech 1928-1929 řádila v obci spála. Následkem toho chodilo do 1. třídy obecné školy pouze 5 dětí. Roku 1930 bylo schváleno zřízení lidové školy hospodářské. O rok později byla založena místní organizace národních socialistů. 24. června 1931 vyhořel mlýn Josefa Hubálka, k jehož obnově došlo o rok později. V letech 1931-1932 byla postavena nová školní budova podle návrhu pražského architekta Jindřicha Freiwalda. V roce 1933 bylo obecní zastupitelstvo pro vzniklé spory pro novostavbu školy rozpuštěno. Téhož roku si TJ Sokol zřídila koupaliště. Úředně dosazený komisař vládl v obci až do voleb v listopadu 1934. V roce 1939 byly zahájeny meliorační práce. O 2 roky později přiznalo ministerstvo zemědělství příspěvek na úpravu zdejšího potoka. Za německé okupace nesla obec pojmenování Wochnischau. Ta si vyžádala život místního občana Josefa Hartmana, který byl popraven 1. června 1943 ve Stuttgartu. Roku 1945 bylo založeno fotbalové mužstvo a v roce 1946 byla vydlážděna okresní silnice. Roku 1947 se stalo z Družstva pro rozvod elektrické energie v Ohnišově Družstvo pro rozvod elektřiny a mechanizaci zemědělství v Ohnišově (nové stanovy byly přijaty 4. května 1947). V roce 1956 došlo k založení JZD. Roku 1961 byla zahájena stavba autobusové čekárny. O 2 roky později vznikl lyžařský oddíl. V roce 1966 proběhla rekonstrukce vodní nádrže a budování koupaliště. Roku 1969 byl budován vodovod. V roce 1973 bylo ve škole zavedeno nové ústřední topení. 27. prosince 1984 dosloužil kotel ústředního topení ZDŠ. V roce 1986 byla otevřena nová prodejna smíšeného zboží. 19. listopadu 1995 lehla popelem 17 m vysoká senážní věž o kapacitě 650 tun. 21. září 2005 obdržel Ohnišov obecní symboly (viz https://rekos.psp.cz/detail-symbolu/id/1344). Roku 2012 vznikl hasičský oddíl Ohniváček. V letech 2014-2015 byl zhotoven chodník, kolumbárium a osvětlení na hřbitově. V roce 2017 byl rozšířen vodojem a provedeno dílčí zateplení školy. V roce 2018 vznikl Sportovní klub SK Ohájo Ohnišov a Dětský klub Ohnivec. V letech 2018-2019 byl odbahněn rybník a opravena jeho hráz i s břehy. V letech 2019-2020 došlo k úpravám vodovodního řadu.

Z místních pamětihodností musíme zmínit zejména: pseudogotický kostel sv. Cyrila a Metoděje z let 1894-1895; kamenný kříž z roku 1871, jenž vznikl na oslavu zrušení poddanství na místě původního dřevěného krucifixu; kamenný kříž před čp. 156, zřízený v roce 1890 u příležitosti 100 let od založení ohnišovské školy (toho roku byly obnoveny v obci ještě 2 kříže); hřbitovní kříž z 27. října 1895; pomník padlým v 1. světové válce od Ladislava Kouly z Chocně z roku 1920; litinový kříž na kamenném podstavci z roku 1867 v zahradě u čp. 151; dřevěný kříž s Ukřižovaným Kristem v poli při silnici do Valu a řadu roubených, poloroubených i zděných staveb lidové architektury. Mezi zdejší rodáky náleží: řídící učitel v Rokytníku František Linhart (* 23. srpna 1849 Ohnišov); porodní bába Anna Martinková (9. května 1855 Ohnišov - 13. února 1939 tamtéž); řídící učitel v Bílém Újezdu a Osečnici, učitel na měšťanské škole v Náchodě a ředitel měšťanské školy chlapecké v Hronově Jaroslav Bělobrádek (* 31. března 1857 Ohnišov); příslušník benediktinského řádu u sv. Markéty v Praze P. Emilian Jaroslav Remeš (* 20. prosince 1860 Ohnišov); komunistický funkcionář a protinacistický bojovník Václav Hončl (17. srpna 1870 Ohnišov - 9. listopadu 1942 Mnichov); spisovatelka Pavla Buzková (22. října 1885 Ohnišov - 15. dubna 1949 Praha); zbrojíř 312. čs. stíhací peruti RAF Josef Handl (22. prosince 1910 Ohnišov - 16. září 1980 Opočno) a programátor, pedagog, publicista, básník, trumpetista a saxofonista Tanečního orchestru v Dobrušce Oldřich Hulc (* 10. května 1945 Ohnišov). Známým býval rovněž kovář Emanuel Valášek, který vyráběl různou zemědělskou techniku a nářadí a na mnoha výstavách byl různě oceněn a v Ohnišově žila také rodina Ježkova, což byli předci manželky Františka Ladislava Heka. Místní statkář Ferdinand Bělobrádek se v roce 1900 stal okresním starostou v Novém Městě nad Metují. K obci se vztahuje též řada pověstí, třeba "Čertův úpis" pojednává o místním mlynáři Pavlovi, který se upsal čertovi, aby mohl zaplatit všechny dluhy a znovu rozběhnout své hospodářství.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.324, 16.213)
Poslední aktualizace: 14.4.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Boris-Jelínek
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ohnišov

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
5,8km od místa

Příspěvky z okolí Ohnišov

Rokole
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rokole
Poutní místo
hodnoceni 9/10
Rokole leží nedaleko Ohnišova a je její správní součástí. Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla j…
1.1km
více »
Janovský potok mezi Zákravím a Spy
Janovský potok mezi Zákravím a Spy
Potok
hodnoceni 10/10
Janovský potok pramení v podhůří Orlických hor pod vrchem Krahulec mezi Dobřanami a Sněžným. Svojí vodou napájí Koutecký rybník a přitéká do Ohnišova. Zde se do něho vlévá nejprve Hájský pot…
2.5km
více »
Dřevěný kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově
Dřevěný kostel sv. Jana Křtitele ve Slavoňově
Kostel
hodnoceni 6/10
Nádherný interiér. Vzácná ukázka lidové dřevěné architektury. Cenná původní vnitřní výzdoba. Nezapomenutelný zážitek. http://www.orlicko.cz/Index.php?IdS=4 Dosažitelné nejlépe autobusem z Nového Města nad Metují - autobusová zastávka Slavoňov
2.6km
více »
Slavoňov nedaleko Nového Města nad Metují a kostel sv. Jana Křtitele
Slavoňov nedaleko Nového Města nad Metují a kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
hodnoceni 10/10
Obec Slavoňov se nachází necelých pět kilometrů od Nového Města nad Metují. Původně zde býval dřevěný gotický kostel postavený okolo poloviny 14. století. O jeho zánik se postaraly patrně husitské války. Podoba se…
2.7km
více »
Slavoňov u N. Města
Slavoňov u N. Města
Městečko
hodnoceni 6/10
Obec Slavoňov u Nového Města je situována v okrese Náchod v líbivém prostředí tamního kraje. Jednou z nejkrásnějších, nejvzácnějších a nejzajímavějších kulturních památek je dřevěný roubený kostelík, který byl pos…
2.7km
více »
Dobruška  - Kostel sv. Ducha
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Kostel sv. Ducha
Kostel
hodnoceni 10/10
Kostel sv. Ducha nad Dobruškou je díky své poloze nad městem s pozadím orlických hor jedním z nejvýznamnějších krajinotvorných prvků v Podorlicku. Datum vzniku kostela znám není. V 16. st…
3.5km
více »
Marianské poutní místo Rokole
Marianské poutní místo Rokole
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Přibližně kilometr za Bohdašínem ve směru na Olešnici v Orlických horách se nachází Marianské poutní místo Rokole. Navštívit zde můžete několik sakrálních staveb, projít se po křížové cestě, po Cestě manželů a nap…
3.6km
více »
Výrov
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Výrov
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Zřícenina hradu Výrov se nachází na ostrohu nad řekou Metují v blízkosti jižního okraje Nového Města nad Metují. Ke zřícenině vede červená turistická trasa a z Výrova je krásný výhled do okolí. V areálu zřícenin…
4.3km
více »
Dobruška - stará kovárna
Dobruška - stará kovárna
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Východně od dobrušského náměstí F. L. Věka se nalézá zajímá historická budova s loubím. Přesněji, jedná se o historickou Kovárnu koní čp. 364 v Kostelní ulici naproti kostelu sv. Václava. Zachována…
4.5km
více »
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - Vlastivědné muzeum
Muzeum
hodnoceni 8/10
Vznik Vlastivědného muzea v Dobrušce spadá do dvacátých let minulého století. V roce 1925 byl při místním KČT zřízen muzejní odbor. Po dvou letech, po výzvě obyvatelům mělo muzeum již 200…
4.6km
více »
Frymburk
Frymburk
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Zřícenina hradu Frymburk stojí na ostrohu obtékaném Olešenkou nedaleko vsi Nový Hrádek na Náchodsku v Královéhradeckém kraji. Z hradu se dochoval zbytek okrouhlé věže, obvodové hradby se zaoblenými rohy, sklípek…
4.6km
více »
Dobruška - radnice
Dobruška - radnice
Radnice
hodnoceni 10/10
Budova radnice je nejvýznamnější dominantou města, postavena byla ve druhé polovině 16. století po požáru, který město v roce 1565 zničil. Následné Požáry v letech 1806 a 1866 radnici též značně poničily. Do dnešní podoby byla radnice upravena po zmíněném požáru v roce 1866. Dnes budova slouží reprezentativním účelům, jsou zde umístěny i prvotiny malíře Františka Kupky. Ve…
4.7km
více »
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
mesto Dobruška - námestie F. L. Věka
Náměstí
hodnoceni 9/10
História mesta Dobruška s približne 7000 obyvateľmi siaha do obdobia stredoveku, kedy na križovatke obchodných ciest vznikla osada Leštno, ktorá neskôr dostala názov Dobruška podľa mien jej feudálnych pánov. V cen…
4.7km
více »
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Dobruška - rodný dům F.L.Věka (Heka)
Muzeum
hodnoceni 9/10
Rodný domek V. L. Heka je jedním ze symbolů Dobrušky. Dům není významný jen tím, že se v něm spisovatel, kterého zpopularizoval Alois Jirásek, dne 9. září 1769 narodil. Dům dokládá původní ráz dobrušské předměstsk…
4.7km
více »
Nové Město nad Metují - kostel Nejsvětější Trojice
Nové Město nad Metují - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
hodnoceni 9/10
Pozdně gotický Kostel Nejsvětější Trojice, je po zámku druhou dominantou města. Založen a postaven byl spolu s městem Janem Černickým z Kácova v letech 1513 - 23. V roce 1526 kostel vyhořel, znovu postaven byl v r…
4.8km
více »
Nový Hrádek - Dobruška přes Dobřany a Bačetín
Nový Hrádek - Dobruška přes Dobřany a Bačetín
Trasa
hodnoceni 8/10
Jedna z mnoha možných tras podhůřím Orlických hor. Je trochu náročnější svojí délkou, i když ta se dá celkem snadno upravit nasednutím do autobusu třeba v Bačetíně. Naopak svým profilem je n…
4.8km
více »
Dobruška
Dobruška
Městečko
hodnoceni 8/10
Dobruška leží v Královehradeckém kraji, jižním směrem od města Náchod. Město se rozkládá v údolí tvořeném z východního směru Orlickým podhůřím. Západním směrem od města je krajina východočeského Polabí. Dobruškou …
4.8km
více »
Libchyňským údolím do Pekla a podél Metuje
Libchyňským údolím do Pekla a podél Metuje
Trasa
hodnoceni 10/10
Pohodlná okružní trasa, vycházející z Nového Města nad Metují. Z náměstí sestupuje k Metuji, aby nás od ní vyvedla do stráně s výhledem na hradby města. Pokračuje půvabným Libchyňským údolím…
4.9km
více »
Nové Město nad Metují - „odkrytá“ studna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Nové Město nad Metují - „odkrytá“ studna
Kašna
hodnoceni 9/10
Při rekonstrukci Husova náměstí, v Novém Městě nad Metují, v roce 2009 bylo nalezeno nespočet „drobných pokladů“, např. bronzové sekery, srpy, náramky, jehlice, sponky, keramika, atd… Největším nálezem však bylo o…
4.9km
více »
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
4.9km
více »
Nové Město nad Metují-Husovo náměstí
Nové Město nad Metují-Husovo náměstí
Náměstí
hodnoceni 8/10
Nové Město nad Metují, městská památková rezervace, bylo založeno v r. 1501 Janem Černčickým z Kácova.  V r. 1503 přenesl na nově vznikající osadu Jan Černčický z Kácova z nedalekého Krčína městská práva a privilé…
4.9km
více »
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme na Náchodsko do historického Nového města nad Metují. Míříme za architekturou a historií města, které je prvně písemně doloženo roku 1501 a jehož historické centrum se rozkládá na skalnatém ostrohu nad řeko…
4.9km
více »
Nové Město nad Metují - okruh od půdy po sklep a zahrada
Nové Město nad Metují - okruh od půdy po sklep a zahrada
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek se zahradou v Novém Městě nad Metují dnes vlastní rodina Bartoňů z Dobenína. Rodina zámek koupila již v roce 1909 a potom ho nechala upravit několika architekty, z nichž nejznámější je Dušan…
5km
více »
Nové Město nad Metují -Jurkovičova terasovita zahrada
Nové Město nad Metují -Jurkovičova terasovita zahrada
Odpočinkové místo
hodnoceni 8/10
V r. 1908 koupili velkostatek a zámek v Novém Městě nad Metují textilní průmyslníci, bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína, kteří si na opravu zámku a jeho okolí pozvali slovenského architekta Dušana Jurkoviče…
5.1km
více »
Nové Město nad Metují- Jurkovičův krytý dřevěný most
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Nové Město nad Metují- Jurkovičův krytý dřevěný most
Vyhlídka
hodnoceni 9/10
Na počátku 20. stol. při přestavbě zámku v Novém Městě nad Metují, nechali majitelé zámku bratři Cyril a Josef Bartoňové z Dobenína v letech 1909-1912 bývalý hospodářský dvůr přebudovat na květinový park a zrekons…
5.1km
více »
Nové Město nad Metují
Nové Město nad Metují
Město
hodnoceni 8/10
Nové Město nad Metují leží ve Východních Čechách severovýchodním směrem od města Hradec Králové. Jak název města napovídá protéká jím řeka Metuje. Západním směrem od města je vybudovaná Vodní nádrž Rozkoš. Nedaleko západního okraje města je malé sportovní letiště s možností vyhlídkových letů. Východním směrem od města se zvedají zalesněné stráně vrcholků Orlických hor. U jižního okraje města je vyznače…
5.3km
více »
Větrná elektrárna Nový Hrádek
Větrná elektrárna Nový Hrádek
Elektrárna
hodnoceni 8/10
K Vaší navštěvě mohu jen doporučit náhorní planinu vrcholu Šibeník nad Novým Hrádkem v Orlických horách, jenž od roku 1995 hostí farmu čtyř větrných elektráren o celkové výšce 56 metrů. V současné době zde bohuže…
5.6km
více »
Peklo
Peklo
Výletní místo
hodnoceni 7/10
Peklo patří mezi vyhledávaná výletní místa v okolí Náchoda. Je situováno u řeky Metuje ve velmi krásné přírodě a originální je i tím, že zde stojí bývalý mlýn, který byl architektem D. Jurkovičem přestavěn na turi…
6.8km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
hodnoceni 9/10
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Zám…
9.1km
více »