Slavoňov nedaleko Nového Města nad Metují a kostel sv. Jana Křtitele
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Obec Slavoňov se nachází necelých pět kilometrů od Nového Města nad Metují. Původně zde býval dřevěný gotický kostel postavený okolo poloviny 14. století. O jeho zánik se postaraly patrně husitské války. Podoba se však nedochovala a jediné ztvárnění je vyobrazeno na pečetidle, které má ve své sbírce Národní muzeum v Praze.
Stávající kostel postavili v roce 1553 na půdorysu tvaru nepravidelného obdélníka s pravoúhle zakončeným kněžištěm orientovaným na východ. K presbytáři je na severní straně přistavěna menší sakristie. Na opačné straně kostela je kůr s varhanami. Předsíň se sníženým stropem byla přistavěna ke kostelu až roku 1705. Valbová střecha je pokrytá šindelem a na jejím hřebeni se vypíná malá zvonička.
Spolu s kostelem se zde nachází hranolová zvonice z roku 1555, ve spodní části zděná a nahoře zakončená kuželovitou střechou. Zvonice, která má řadu renesančních prvků, tvoří vlastně vstupní bránu do areálu hřbitova. Když tudy člověk vejde, nestačí tajit dech nad jednou z významných památek středoevropského významu.
Co by to bylo za zvonici bez zvonů. Zde jsou zavěšeny hned tři – nejstarší je Jan Nepomucký z roku 1561 či 1562, prostřední Jan Křtitel (1770 - 1773) a nejmladší svatý Václav (1950). Tento soubor zvonů je zcela ojedinělý a odborníky vysoce ceněný.
Pohledu návštěvníka neunikne ani roubená márnice čtvercového půdorysu z osmnáctého století. Hřbitov se zmíněnými stavbami je ukrytý za silnou ohradní zdí, za kterou vše pozorují mohutné staleté lípy.
Při svém vzniku byl kostel zasvěcen sv. Martinovi, změna nastala během rekatolizace roku 1683. Od té doby je to kostel sv. Jana Křtitele s novým stejnojmenným oltářem. To byl ale ještě pouze filiálním kostelem ke kostelu v nedaleké Dobrušce. Farním kostelem se stal v roce 1806.
Roubený kostel s prvky lidového baroka je krásný také uvnitř, kde provedli výzdobu roku 1705 Eliáš a Jindřich Kohllerové. Zajímavý je dřevěný kazetový strop a vyřezávaná kruchta, spočívající na šesti ozdobných sloupech či nástěnné i nástropní malby. Spatřit to může člověk buď při pravidelné bohoslužbě (Římskokatolická církev - neděle v 9 hod.) nebo z předsíně skrz mříž.
Nařízením vlády České republiky ze dne 28. května 2014 byl kostel prohlášen za národní kulturní památku.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/