Loading...
Monumentální nárožní palác známý jako Ditrichštejnský – nebo chcete-li Dietrichsteinský – je jednou z největších a nejvýraznějších staveb olomouckého Horního náměstí. Pro mnohé proto bude možná překvapením, že je jeho adresou Opletalova ulice (č.p. 364/1), do které ovšem směřuje nejzajímavější část paláce. Překvapivá může být také informace, že na první pohled klasicistní dům v sobě skrývá také prvky gotické; renesanční i barokní.
Třípatrový Ditrichštejnský palác se nachází na exponovaném místě mezi olomouckou radnicí na centrálním náměstí a krásným chrámem sv. Mořice na bezejmenném plácku. Jedná se o reprezentační sídlo umístěné v kompaktní zástavbě historického jádra města.
Abychom se ale ještě vrátili k té stylové různorodosti. Gotiku zastupují kamenné sklepy tří domů na jejichž místě palác stojí a fragmenty původního loubí, renesanci a baroko klenby v přízemí (renesanční je také sklep s cihelnou valenou klenbou).a klasicismus obě zadní křídla. Průčelí je označováno jako eklektické a pochází z roku 1890.
Klenby v interiérech jsou neckové i valené s výsečemi, ale většina místností je plochostropá. V patře ovšem najdeme také pozoruhodné štukové a malované trámové stropy. Průčelí do Horního náměstí je sedmiosé, průčelí do Opletalovy ulice je devítiosé a severní průčelí (k chrámu sv. Mořice) opět sedmiosé. Zajímavé je, že jen průčelí do náměstí neoživují balkony.
Pro většinu turistů bude jistě nejzajímavější částí paláce jeho severovýchodní nároží. To totiž tvoří válcový arkýř s vrcholovou kopulí a věžičkou. Arkýř v přízemí podpírají čtyři giganti.
Ditrichštejnský palác v Olomouci byl na seznam našich kulturních památek zapsán hned v květnu roku 1958. Od dubna roku 1971 je součástí olomoucké památkové rezervace a od prosince roku 2000 i nárazníkové zóny statku světového dědictví UNESCO.