Orchideje, orchideje, orchideje … a podzimní Olomouc
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Nejen ctitelé – a hlavně ctitelky - pestrých barev a vstavačovitých rostlin dnes míří do hanácké metropole. Orchideje prostě trvale „letí“ a Olomouc má co nabídnout i v době, kdy zrovna zdejší sbírkové skleníky nepořádají výstavu Klenoty pralesa. Ta představuje nejen stovky kvetoucích orchidejí, ale nechybí zde ani pořádné „hejno“ masožravek.
Do Olomouce jsme se vydali tradičně vlakem a je, bohužel, pravda, že jsme se při vzdálenosti cca 60 km ani při jedné cestě nedostali pod zpoždění ve výši 15 minut. Olomoucké tramvaje asi jezdí přesněji, ale raději jsme zde - coby správní turisté - používali pěškobus.
Za čím jedeme?
Vzhledem k jisté potřebě barevnosti jsme si nejprve dali malý předkrm na Horním náměstí. Galerie Mona Lisa totiž pořádá prodejní výstavu „Známý – neznámý Oldřich Jelínek“, která je hlavně o kráse ženského těla, jazzu, dopravních prostředcích a právě těch výrazných barvách. Jelínek, který strávil 40 let v emigraci, je často přirovnáván k Adolfu Bornovi, s nímž také spolupracoval. Mnohé jeho práce si pamatují hlavně ti, kteří kdysi četli ABC, Pionýra a Dikobraz.
Po ženských křivkách nás čekaly tropické rostliny s pestrobarevnými květy všemožných tvarů. Podle odborníků je olomoucká výstava orchidejí opravdu velmi kvalitní a jako její skvosty bývají zmiňovány hlavně pozoruhodné střevíčníky nebo Vanda. Ta prý je skutečnou královnou všech orchidejí, která dokáže žít pouze ze vzdušné vlhkosti a která se pyšní květy snad všech představitelných barevných kombinací. Opomenout bychom neměli ani tzv. diamantové orchideje“, jejichž okrasné listy jsou protkány zlatou nebo stříbrnou žilnatinou.
Vystavené orchideje najdeme pouze v prvním skleníku, kde také flóru doprovází i nějaká ta fauna, např. neustále řvoucí papoušek nebo nějací ti potomci draků a dinosaurů. No a když už sbírkové skleníky navštívíme, podíváme se také do všech tří dalších zpřístupněných prostor se „stálou expozicí“. Už jen kvůli kaktusům.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Olomouc – coby krajské město – pochopitelně nabízí k občerstvení i ubytování možností dost a dost. My využili nabídky na okraji historického centra.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: Říjnový výlet do Olomouce se vydařil. Jelínkovy kresby, grafiky i obrazy zaujaly a pestrobarevné orchideje byly skutečnými Klenoty pralesa. K tomu jsme se prošli po oblíbených místech v centru města a na Horním náměstí zašli na venkovní burzu, která nabízela velké množství LP desek snad všech našich oblíbenců v rozpětí Beatles – AC/DC – My Dying Bride.
Nelíbilo: Počasí. Ze Šumperka jsme vyjížděli za krásného, téměř letního, dne, zatímco v Olomouci nás čekala jen zatažená obloha a nepříjemně vlhká mlha. K tomu tradiční zpoždění vlaků.
Ostatní informace
Za dopravu jsme každý zaplatili přibližně 200 Kč. Do Galerie Mona Lisa je vstup volný, za Klenoty pralesa ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc to bylo 100 Kč. K tomu jídlo a pití. A také čtyři stovky za jednu masožravku Sarracenia Leucophylla, tedy špirlici. Ta prý klidně dá i sršně, jen manželku je nutno vkládat po kouskách …
Práce Oldřicha Jelínka můžeme obdivovat do 26.11.2022, orchideje jsou k vidění od 21. října do 6. listopadu, a to každý den od 9,00 do 18,00 hod. Škoda nezajít …