Loading...
Turistické cíle • Botanická zahrada
Olomoucký kaktusový skleník je neodmyslitelnou součástí zdejších Sbírkových skleníků. Ty najdeme ve Smetanových sadech a je tedy nepřekvapivé, že o ně pečuje společnost Výstaviště Flora Olomouc. Kaktusový skleník tady sice není tím největším ani nejstarším, ale (jistě nejen) pro autora tohoto článku určitě tím nejzajímavějším. Koneckonců se jeho provozovatel rád pochlubí tím, že návštěva tohoto místa poskytuje po celý rok nevšední zážitek minimálně všem milovníkům kaktusů a nejrůznějších sukulentů.
Kaktusový skleník v podstatě navazuje na skleník palmový (právě ten je tím největším a nejstarším) a všeobecně se doporučuje navštívit jej v červnu, protože právě tehdy skleníková poušť ožívá záplavou květů všech barev (autor článku to sice může potvrdit, ale i v ostatních měsících roku je zde se na co dívat, a to v kvalitě v podstatě srovnatelné).
Pro většinu návštěvníků budou zřejmě nejatraktivnější obrovské kulovité kaktusy s latinským názvem Echinocactus grusonii (údajně jedny z největších v Evropě), skuteční znalci ale jistě ocení také „věkovitost“ a rozměry zástupců rodů Euphorbia, Opuntia, Neobuxbaumia nebo Trichocereus.
Kaktusový skleník byl vybudován v 60. letech minulého století a je dlouhý 30 metrů, široký 12 m a vysoký 4,5 m. Jednotlivé kaktusy a sukulenty sem byly přeneseny z původních, malých skleníků a jejich celkový počet se dnes blíží ke 3.000 kusů ve více než 700 druzích a odrůdách. Sbírka kaktusů je zde přitom uspořádána podle vývojových hledisek, takže po obvodu skleníku uvidíme zejména velké kulovité a sloupovité kaktusy (podčeleď Cereoideae), zatímco na konci jsou umístěny jednoduché kaktusy (podčeleď Peireskioideae) s velkými listy a květy v hroznech.
Jednotlivé kaktusy zastupují opravdu snad celý svět (Amerika a Afrika se asi všeobecně očekává, ale nechybí např. ani Japonsko). Vidět zde můžeme tenury, smrdutky, pryšce, tučnolisté nebo kosmatcovité. Některé rychle rostoucí kaktusy (sloupovité, opuncie aj.) je přitom nutno každoročně „omlazovat“.
Otevřeno je zde od 1. února do poloviny prosince a otevírací doba se v jednotlivých částech roku liší. Nejkratší je v únoru, listopadu a prosinci (jen víkendy a od 9:00 do 16:00 hod.), nejdelší naopak od dubna do října (denně kromě pondělí a od 9:00 do 18:00 hod.). Za vstupné zaplatíte 90 Kč. zlevněné je za 50 nebo 60 Kč a rodinné za 230 Kč.
V ceně vstupného je návštěva čtyř skleníků (kromě kaktusového uvidíte také palmový, tropický a subtropický skleník), přičemž součástí toho palmového je i několik akvárií a terárií.