Loading...
Turistické cíle • Památný strom
S památnými stromy bývá potíž. Obvykle hlavní zádrhel může nastat, pokud se strom zasadí, jako zelený se v prvním roce zelený zůstává, a pak, nějakou nešťastnou nehodou zanikne ještě v útlém věku. Pokud se za památný strom prohlásí nějaký stoletý a víceletý, je to už v pořádku, ten svoji životaschopnost prokázal a úcty a ochrany si určitě zaslouží.
Do kategorie první, tedy památný s otazníkem můžeme zařadit klidně lípu ve Smetanových sadech v Olomouci. Lípa, zasazená 23. 7. 2019 je věnována památce olomouckého arcibiskupa Rudolfa Jana. Nakonec je po Rudolfovi pojmenována i přilehlá řada stromů ve Smetanových sadech v hanácké metropoli, Rudolfova alej.
Kardinál Rudolf Jan byl příslušníkem Habsbursko-Lotrinského rodu, kdy mladší členové, nebo s pobočných větví byli určeni k církevní dráze. Postup do úřadu měl ale celkem jednoduchý, narodil se v roce 1788 jako nejmladší syn Leopolda II. Tehdy ještě ne císaře, tím se stal až po smrti Josefa II. (Leopold).
Rudolf Jan byl v roce 1819 zvolen olomouckým arcibiskupem, ve stejném roce získal kněžské svěcení a záhy i jmenován kardinálem. To je frmol (no a potom se celkově titulujete jako Jeho královská Výsost a Eminence kardinál Rudolf Jan Josef Rainer Habsbursko-Lotrinský).
Naštěstí byl Rudolf Jan celkem osvícený člověk. Mj. Se přáteli s Beethovenem, bal i činným amatérským hudebníkem. V Olomouc založil jeden z prvních parků, zmíněnou Rudolfovou alej, která je dnes součástí Smetanových sadů.
Důležitější počin je ale obnovení olomoucké univerzity (tehdy Františkova, dnes Palackého).
V roce 1828 inicioval založení hutí ve Vítkovicích (Rudolfova huť), předchůdkyni Vítkovických železáren.
Arcivévoda a kardinál zemřel mezi 23. a 24. červencem 1831 a právě proto byl 23. červenec 2019 zvolena za den zasazení lípy, která nese jeho jméno. Nezbývá než tedy popřát stromu toho dlouhého dožití.