Olomouc – Panská ulice


Olomoucká Panská ulice je sice „jen“ nedlouhou spojkou mezi Dolním a Žerotínským náměstím, ale bezesporu ji můžeme označit za jednu z nejpůvabnějších uliček hanácké metropole. Ulice je dlouhá přibližně sto metrů, na kterých najdeme několik velmi zajímavých památek. Jedná se převážně o měšťanské domy, na kterých je často stále velmi dobře rozpoznatelný jejich středověký původ. A jak už to tak občas bývá, ty, které zůstaly zájmu našich památkářů ušetřeny, jsou svým „šťastnějším“ kolegům často více než rovnocenným soupeřem ...
Pokud procházíme Panskou ulicí, většinou volíme směr se stoupáním vzhůru. V takovém případě je impozantní už vstup do ulice z Dolního náměstí. Po obou stranách ulice jsou totiž umístěny krásné nárožní domy, které byly postaveny na gotických základech v období renesance. Domy nesou č. 1 a 2, byly částečně přestavěny barokně a jisté úpravy se jich dotkly ještě v 19. století. Nejvíce zde asi zaujme nárožní část č. 1, která je renesanční a charakterizuje ji oválný arkýř i podloubí. Svého času se jednalo o poslední z řady kupeckých domů zvaných Pod Bohatými krámy (Reichskramen). Od II. poloviny 18. století je tento objekt znám pod názvem dům U Zlatého kříže.
Pod číslem 3 se „skrývá“ zřejmě nejnápadnější a nejmonumentálnější objekt v Panské. Tento dům ve zlomu ulice mění podle svažitosti terénu počet svých podlaží ze 4 na 3 a zaujme zejména zdobnými okenními šambránami, výraznou korunní římsou a portálem s lomeným obloukem. Krásnou učebnicí dějin architektury je pak měšťanský dům s č. 5. Původně středověký objekt se zachovanými gotickými a renesančními sklepy i původní dispozicí přízemí překvapí fasádou ve stylu geometrizující secese. Nejvíce však každého jistě zaujme krásné a velmi hodnotné okenní ostění v přízemí.
Následují další měšťanské domy, které spojuje umístění v řadové zástavbě, velmi dlouhá historie a méně nápadná současnost (jedná se o čísla 4, 6, 7, 8 a 9). A pokud byl vstup do Panské ulice skvostný, její závěr bude pro mnohé jistě ještě atraktivnější. Právě zde se totiž nachází půvabný dům s č. 11, který prostřednictvím prampouchů - klenoucích se nad Školní uličkou – pevně spojuje Panskou ulici s Žerotínovým náměstím. Tento štíhlý vysoký dům se navíc pyšní dvoupatrovým arkýřem, gotickým sklepem, renesančními klenbami v přízemí a I. patře i barokními stropy II. patra.
Panská ulice (pův. Herrengasse), která nás zavede z historického centra města na Michalské návrší, dostala svůj název podle toho, že touhle ulicí panstvo jezdívalo již od 13. století k zemským sněmům, které se konaly v dominikánském klášteře při kostelu sv. Michala. Zde byly uloženy zemské desky, které z královského města Olomouce dělaly hlavní město Moravy. A pokud informační prameny nelžou, tak Panská ulice dostala své jméno v roce 1841, tedy přesně 200 poté, co tyto desky z Olomouce navždy zmizely.
A jak říká klasik - tedy v tomto případě já - Panskou ulicí nechodí pravidelní návštěvníci obchodních center, tudy kráčely dějiny ...
Olomouc
Příspěvky z okolí Olomouc – Panská ulice


















































