Loading...
Tento nápaditě nenápadný objekt, najdeme na olomoucké adrese Riegrova č. 10 a je znám také jako činžovní dům s dvorními křídly nebo dům E. a F. Smékalových. Dům sice vznikl již v období renesance, jeho současná podoba je však secesní. Tato podoba pochází z let 1910 až 1911 a jejím autorem je architekt Jaroslav Kovář starší. Stavitelem domu se stal J. Hublík.
Jedná se o třípatrový řadový dům o čtyřech okenních osách. Přestavba staršího objektu se nejvýrazněji projevuje v podobě uličního průčelí. To bylo rozčleněno linkami ve štukové omítce, které imitují obkladové desky. Z důvodu zvýšení věrohodnosti jsou tyto „desky“ doplněny hlavicemi šroubů v rozích. Shora i zespodu průčelí lemuje černobílý keramický obklad a vše završuje skleněná markýza na kovových konzolách. Zavěšené lucerny, květinové koše a firemní nápis se, bohužel, nedochovaly.
Vzhledem k tomu, že zde před sebou máme nejzachovalejší ukázku olomouckého secesního průčelí (provedeného navíc v netradičním materiálu a pocházejícího od olomouckého architekta), jistě nepřekvapí, že se o chráněnou kulturní památku jedná již od května roku 1958. V dubnu roku 1971 se tato budova stala součástí zdejší památkové rezervace a na konci roku 2000 se objevila i v tzv. Nárazníkové zóně statku světového dědictví UNESCO (Sloup Nejsvětější Trojice).
Na závěr ještě jedno vysvětlení. V předchozích řádcích označil autor článku tento dům za secesní, čímž dal za pravdu běžným informačním pramenům i mnohým odborníkům, kteří občas hovoří o moravské variantě vídeňské pozdní secese. Osobně se však domnívá, že se spíše jedná o poměrně klasickou ukázku stylu art deco. Přece jenom zde vidíme spíše ty ostré úhly a geometrické tvary než „pestrobarevné kudrlinky". I když ono to je asi v podstatě nedůležité ...