Olomouc - sousoší Klanění Tří králů
Hodnotné barokní sousoší Klanění Tří králů je olomouckou památkou, o které se moc neví a kterou ne každý někdy alespoň zahlédl. Všeobecně se předpokládá, že toto pozoruhodné sochařské dílo vzniklo v dílně – nebo okruhu – zdejšího slavného a z Bavorska pocházejícího sochaře Ondřeje Zahnera, a to někdy na přelomu 30. a 40. let 18. století (některé informační zdroje zařazují vznik sousoší mezi roky 1735 a 1750).
Kdo byl objednavatelem tohoto sousoší se dnes již neví. Víme vlastně jen to, že jeho nejstarším známým umístěním býval areál bývalého kláštera dominikánek v Olomouci - Řepčíně, který byl ovšem založen až na konci 19. století. Mezi světovými válkami bylo sousoší přemístěno do klenuté stavby ve stylu grotty či kamenné niky, která se nacházela v zadní části zahrady pedagogického gymnázia, kde zůstalo až do roku 1988. Pobyt v místech, kde fungovala svého času i škola pro příslušníky SNB, však této památce moc neprospěl. Jeden ze tří králů totiž přišel o hlavu, stejně jako Panna Marie. Z plastiky Ježíška zůstala zachována jen spodní část a všem postavám byly uraženy ruce.
V každém případě se ale jedná o cenné sochařské dílo z jemnozrnného mladějovského pískovce, které tvoří skupina čtyř skulptur - Panny Marie s Ježíškem na klíně a trojice orientálních králů přinášejících dary. Jeden z králů klečí na levém koleni, obličej mu rámuje dlouhý vous a na hlavě má turban. Druhý klečící král je prostovlasý, s rukama sepjatýma na hrudi. Třetí král právě pokleká … a je bezhlavý. Všechny sochy mají samostatné sokly.
V roce 1975 bylo sousoší zapsáno na seznam našich chráněných kulturních památek a od roku 2002 je v majetku Národního památkového ústavu, pracoviště Olomouc. V roce 2006 bylo sousoší restaurováno akademickým sochařem René Tikalem a následně umístěno na dvoře Petrášova paláce (Horní náměstí v Olomouci), kde se nachází dodnes.