Olomouc – vila Hanse Passingera (Videňská ulice)
Jednou z řady pozoruhodných vil na Vídeňské ulici v Olomouci je neorokoková vila Hanse Passingera, na které najdeme také několik prvků secesních. Jedná se o stavbu, která vznikla na konci 19. století podle návrhu rakouského architekta židovského původu – a přerovského rodáka i majitele vídeňské projekční kanceláře - Jakoba Gartnera. Vila byla postavena v roce 1898 a najdeme ji v rezidenční čtvrti na adrese Vídeňská č. 6. Prvním majitelem domu byl Hans Passinger, jehož rodině patřil tzv. Kamenný mlýn v Olomouci a mlýn ve Šternberku.
Historizující vila je památkově chráněna od 25. února 2015 a tato ochrana zahrnuje nejen samotný obytný dům (vilovou městskou architekturu), ale také celý areál, včetně opěrné zdi s historizujícím kovaným oplocením z konce 19. století. Památková hodnota vily spočívá zejména v zachované původní podobě objektu, včetně krovu, bohaté reprezentativní fasády i vnitřních prostor (např. štuková výzdoba, původní trojbarevná dlažba, dekorativní litinové zábradlí s dvouramenným osvětlením, sklepní klenby, profilovaná zrcadla, římsy a sloupovité výstupky s ozdobnými hlavicemi a spirálovitými patkami).
Tuto neorokokovou vilu postavil známý městský stavitel Johann Aulegk a i když také ona je na Vídeňské ulici jedinečná, tvoří s ostatními zdejšími domy naprosto jednotný celek. Navíc se dochovala v téměř původní podobě, a to včetně pozoruhodných interiérů.
A ještě dvě poznámky na závěr. Výraz rokoko bývá spojován s "kudrlinkami a cingrlátky" neboli bohatou zdobností. Neorokoková vila Hanse Passingera je však mezi vilami na Vídeňské ulici tou nejméně nápadnou, takřka nezdobenou a až stroze působící. A i když stojí mezi vilami s č. 4 a 8 (a i mapové vyhledávače ji označují - celkem logicky - jako "šestku") v seznamu našich památek je vedena s adresou Vídeňská 12. Autor článku však již opakovaně opomněl tuto "nesrovnalost" prověřit ...