Orlová stará radnice a náměstí
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Město Orlová se původně nacházelo v části, která dnes nese název Město. Její součástí od r. 1946 byly obce Lazy a Poruba (nezaměňovat s Porubou v Ostravě). V r. 1960 se Orlová spojila s Horní Lutyní, kde od r. 1963 začala výstavba sídliště hlavně pro pracovníky okolních dolů a továren. Vlivem těžby uhlí a poddolováním stará Orlová téměř zanikla, budovy postupně bourány a zachráněno bylo jen několik domů na hlavní třídě, kostel (petice na jeho záchanu) a historická radnice na náměstí. Letos (2014) byl zbourán dům p. Macury u náměstí, kde byla dříve hospůdka Harenda, řeznictví, prodejna obuvi a později i muzeum. Dominantu Starého náměstí v Orlové - Město tvoří mimo jiné budova historické radnice z r. 1928 a opravená přilehlá budova (dříve Obchodní dům Chamrád), kde dnes sídlí poliklinika.
Obecní zastupitelé nejdříve úřadovali doma, později v budově Radnice z r. 1908 (viz dobová fotografie). Když byla Orlová na základě rozhodnutí vlády ČR dne 23.11. a a na základě výnosu ministerstva vnitra dne 4.12.1922 povýšena na město, rozhodlo se o stavbě nové radnice. R. 1925 byla vypsána veřejná soutěž, do které bylo přihlášeno 11 návrhů. Soutěž na stavbu radnice vyhrál návrh architektů Bedřicha Adámka a Eduarda Novotného z Prahy. Stavební plány a rozpočet vypracoval r. 1926 místní mistr Matěj Kabátek a vlastní stavební práce zahájila firma Františka Trubky z Orlové v r. 1927. Poprvé zde zastupitelstvo zasedalo v září 1928. Kolem 60. let min. století radnice nedostačovala a vyžadovala opravu, proto byl v Orlové - Porubě postaven nový národní výbor. Po rekonstrukci v r. 1993 byla budova radnice znovu otevřená a sídli v ní stavební odbor a odbor životního prostředí, je zde i oddací síň. Ovšem hlavní část Městského úřadu sidlí v části Orlová-Lutyně.
Budova radnice je dvoupatrová budova, kde v přízemí sídlila lékárna (je tam dodnes) a další tři firmy, kanceláře zde měla obl.nemocenská pojišťovna a pojišť. banka Slávia. Orlovou a radnici dne 6.7.1930 navštívil tehdejší prezident T.G. Masaryk v rámci dvoudenní návštěvy po Těšínsku. Je po něm pojmenováno náměstí a Masarykovu bustu najdete ve vstupní hale radnice. Prezident Masaryk se stal čestným občanem Orlové dne 28.2. 1935 u příležitosti jeho 85. narozenin. Ve vstupní hale radnice jsou i dobové fotografie Orlové a znak města. Původní znak s orlicí, která měla na hlavě korunku, byl rozšířen o strom a symboly hornictví. V budově je zrekonstruovaná restaurace Orlovka, která slouží hlavně zaměstnancům MěÚ.
Přilehlé náměstí má také svou bohatou historii, konaly se zde výstavy, trhy, shromáždění v různých etapách dějin naší republiky (např. stávka horníků 4.4.1925, protifašistická demostrace 18.9 1938, procházela zde okupační vojska polská a německá, osvobozenecká sovětská a konaly se oslavy 1. máje). Město dne 19.7.1945 navštívila vládní delegace v čele s předsedou vlády Klementem Gottwalem a ministrem školství Zdeňkem Nejedlým. Koncem r. 2004 byla dokončena rekonstrukce náměstí, která probíhala od r. 2003. Náměstí bylo vydláždeno, určena místa k parkování, zrekonstruováno osvětlení a nainstalované lavičky poskytují místo k odpočinku. Do dlažby náměstí byla zakomponována orlice, jakožto znak města Orlová. 14.5.2005 byla obnovena tradice konání Orlovských jarmarků na Starém náměstí.