Osenice (Dětenice) – hřbitov a kaple sv. Anny
I u nás se najdou mnohá místa, která jsou tak trošku nespravedlivě přehlížena kvůli záležitostem proslulejším či módnějším. Toto se týká také půvabného historického hřbitova v Osenici, která je dnes částí Dětenic. Blízkost krás Českého ráje a dětenické Středověké krčmy si v tomto případě prostě vybírá svou daň. A je to škoda, protože tento hřbitov za návštěvu rozhodně stojí.
Osenický hřbitov má výměru 4.712 m2 a kromě mnoha krásných náhrobků jej charakterizuje centrální kaple sv. Anny pocházející z roku 1855. Nejstarší hřbitovní náhrobek je umístěn právě v této kapli a pochází z roku 1573. Další náhrobky vznikly v 17. století, ale i ty podstatně mladší jsou často velmi kvalitní kamenickou prací.
Kaple je veřejnosti uzavřena, takže nelze posoudit, jestli se v ní ještě nachází barokní soška sv. Anny Samotřetí z poloviny 18. století. Zmíněný renesanční dvojnáhrobek, umístěný na vnitřní boční stěně kaple, však škvírou ve dveřích zahlédnout můžeme.
Ze zděných staveb je – kromě nevelké hřbitovní kaple sv. Anny – součástí hřbitova také márnice.
V souvislosti s hřbitovem v Osenici je potřeba zmínit rovněž významný rod Foersterů, z kterého pocházelo mnoho učitelů a hudebních skladatelů. Nejznámějším z nich byl Josef Bohuslav Foerster, a tak se nelze divit, že se v obci nachází rovněž rodová pamětní síň.