Loading...
Mezi Dětenicemi (okres Jičín) a jejich částí Osenice najdeme v blízkosti železničního přejezdu pozoruhodný barokní procesní oltář, kterému se plným právem již v roce 1958 dostalo památkové ochrany. Tato pískovcová „socha“ pochází z roku 1713 a je označována jako vzácně zachovaný procesní oltář, zobrazující ve svém centru Salvátora Chrudimského.
Tento oltář, složený - jak je vidět zezadu - ze tří kamenných bloků, můžeme označit za jednopohledovou reliéfní skulpturu ve tvaru pravidelného šestiúhelníku, jehož jeden vrchol je zasazen do hranolovitého podstavce, který je tak vlastně oltářní mensou. Na její čelní straně můžeme vidět mělké reliéfy s vegetabilními ornamenty a vystupující čtvrcený erb (čtyři lvi) s vrcholovou rytířskou korunou. Ve spodní části podstavce je umístěn pás s textem a datací rokem 1713. Na římsu mensy pak dosedá nízká predela se dvěma mělkými postranními křídly.
Samotný šestiúhelníkový retábl je bohatě členěn vysokými reliéfy s vegetabilní a antropomorfní ornamentikou. Střední části dominuje poprsí chrudimského sv. Salvátora, které je umístěno ve zdobném obrazovém rámu neseném dvěma anděly. Další dva andělé pak v horní části přidržují korunu. Pod sv. Salvatorem je umístěná malá kartuš s Pannou Marií s dítětem. Zbývající plocha kamenné desky kolem niky je pokryta většinou složitým ornamentem.
Na vrcholu oltáře se nachází polopostava sv. Rosálie (korpus Ukřižovaného v pravé ruce, růžový věnec na hlavě), ve velkých postranních květech pak můžeme vidět polopostavy sv. Rocha (klobouk, hůl) a sv. Šebestiána (přivázaný ke stromu).
Podle názoru některých odborníků by se mohlo jednat o dílo, které vzniklo v okruhu Brokoffovy dílny.