Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
Do Ostravy jsem se vydala na zahájení Olympijského Parku k OH v Brazílii. Program byl až v podvečerních hodinách, tak jsem si řekla, že se podívám do několika ostravských muzeí. První zastávkou bylo Muzeum Mlejn, které se nachází v budově starého mlýna na Nádražní ulici. V prvním patře je celkem pěkná restaurace (kde jsem se také naobědvala), na schodišti je umístěná galerie obrazů a po výstupu do druhého patra jsem se ocitla v samotných půdních prostorách muzea. Přivítala mě příjemná paní, která mě seznámila s muzeem a pak jsem již pokračovala v prohlídce sama. Zakoupila jsem si u ní pár pohledů a magnetku, škoda, že nemají turistickou vizitku, do deníčku jsem dostala alespoň hezké razítko.
V hlavních místnostech muzea jsem se seznámila nejen s mlýny, které v Ostravě a blízkém okolí byly, ale také s osudy mlynářské rodiny Wechsbergů. Krupný mlýn byl vystavěn r. 1886 a byl na parní pohon, i když byl mezi dvěma toky. Celá expozice je moc hezky udělána a přibližuje historii mlýnů a mlynářského řemesla, které kdysi patřilo k řemeslu velmi váženému. Na informačních panelech u jednotlivých mlýnů můžeme vidět i místo, kde stávaly. Najdeme zde žernovy, různé stroje, přístroje a nářadí, které se používaly nejen ve mlýnech, ale i v jiných oborech lidské činnosti.
A to už se dostávám do další místnosti a žasnu nad nádhernou sbírkou nejrůznějších druhů mlýnků a mlýnečků na maso, ořechy, mák, kávu, ovoce nebo mlýnků universálních a šrotovníků. Vystavené mlýnky pochází od z různých dob a od různých firem z Německa, Francie, Slovenska, Česka, ale i z doby Rakouska-Uherska. Já nad sbírkou žasnu a zjišťuji, že některé druhy mlýnků zde vystavených mám také doma.
Muzeum bylo otevřeno na podzim r. 2009 u příležitosti 123 let založení mlýna, je otevřeno celoročně po-pá od 10-17 hod, na středu odpoledne si můžete dokonce smluvit návštěvu s ukázkou mletí, vstupné je dobrovolné. Muzeum se každoročně účastní Ostravské muzejní noci. V r. 2009 zde byl vysvěcen obraz sv. Mikuláše patrona mlynářů a od r. 2010 nad mlýnem drží ochrannou ruku nezbytný člen vodních mlýnů vodník Egon. Myslím, že by se zde moc líbilo i dětem.
V místosti naproti mlýnské expozici se konají různé výstavy obrazů místních umělců. Dnes je zde umístěna nádherná výstava s náboženskou tématikou od polských umělců Ewy a Krysztofa Czader z Jasienice, protože Muzeum Mlejn spolupracuje s GOK Jasienica (Gminny Ośrodek Kultury).