Ostrov u Macochy - putování po zajímavostech městyse a jeho okolí
Turistické cíle • Turistická trasa
Ostrov u Macochy je velká obec se statutem městyse a 1130 obyvateli. Nachází se v blízkosti turisticky nejvyhledávanější části Moravského krasu, 2,5 km severovýchodně do propasti Macochy. Díky své poloze má obec i částečně rekreační charakter. Obcí protéká říčka Lopač, která se v dolní části obce propadá do podzemí. Na jejím toku jsou v blízkosti obce dvě vodní nádrže, nádrž blíže k obci je využívaná jako přírodní koupaliště. Od okrajových částí obce se rozprostírají rozlehlé lesy a v nich se nachází řada krasových útvarů. a severně od obce jsou v oblasti lesa dva ponory potoků. V blízkosti kostela je upravený a zabezpečený vstup Ostrovské propasti. Nedaleko jižního okraje obce je veřejnosti přístupná jeskyně Balcarka, kterou tvoří labyrint chodeb, dómů a propastí s krásnou krápníkovou výzdobou. U západního okraje obce stojí pěkná techniká památka a to kamenný větrný mlýn holandského typu. Poblíž ponoru Lopače byla v roce 1980 vybudována dětská léčebna, jež byla v roce 1997 rozšířena o speleoterapii v Císařské jeskyni, která se nachází na sverním okraji obce. V Ostrově se křižuje jedna větev dálkové Jantarové cyklostezky s lokálními cyklistickými trasami. Obcí prochází červená a zelená turistická značka. Po zelené značce se lze jihozápadním směrem vydat k propasti Macoše a k Punkevním jeskyním. Jižním směrem červená značka nás zavede k jeskyni Balcarce a severním směrem lze po této značce dojít ke zřícenině hradu Holštejn a do stejnojmenné obce.
První písemná zmínka o obci je z roku 1349 a byla součástí majetku holštejnského panství. V roce 1490 byl v obci postaven kostel svaté Máří Magdaleny. V 17. století byl kostel značně zchátralý a v roce 1690 proběhla jeho rekonstrukce. Kostelní vež byla opravena až v roce 1799. Dnešní podoba kostela je z roku 1785, kdy byl kostel rozšířen. Před kostelem je socha svatého Jana Nepomuckého a železný kříž, zhotovené v blanenských železárnách v první polovině 19. století. Větrný kamenný mlýn holanského typu v západní části obce pochází z roku 1815 a je chráněn jako technická památka. V roce 1808 byla severně od obce objevena Císařská jeskyně. V roce 1923 byla objevena jeskyně Balcarka, jež byla veřejnosti zpřístupněna již v roce 1925. Císařská jeskyně byla zpřístupněna v roce 1930 a v roce 1952 byla opět uzavřena. Tato jeskyně byla opět zpřístupněna v roce 1997 pro speleoterapii.
Počátky historie městysu Ostrova jsou spojeny s pány z Holštejna, kteří od poloviny 13. stoletízačali kolonizovat tuto část Drahanské vrchoviny. První písemná zmínka o obci pochází ale až z roku 1349, kdy byl Ostrov uváděn pod německým názvem Preterslag. V roce 1371, kdy Vok II. z Holštejna zapsal věno na holštejnských vsí své manželce, se vesnice nazývala jako Ostrow. Obec však nebyla pouze majetkem pánů z Holštejna, ale její část držel vladycký rod, který se po Ostrově psal. V roce 1415 se uvádí ostrovský panský dvůr, na kterém připsal věno své manželce Jiří z Holštejna a Jedovnic, bratr Voka IV. z Holštejna. V roce 1437 koupil vesnici Ostrov s kostelem, farou a dvěma rybníky jako součást holštejnského zboží Hynek z Valdštejna. Po roce 1459 se na držení Ostrova krátkodobě vystřídali páni ze Sovince a Doubravice, Černohorští z Boskovic. Roku 1567 koupil vesnici Bernard Drnovský z Drnovic a Ostrov se tak stal součástí rájeckého panství. Od roku 1661 vlastnili Ostrov Rogendorfové a od roku 1763 pak Salmové. Počátkem 17. století bylo v Ostrově 42 domů, po třicetileté válce z nich bylo 9 pustých. Školní docházka byla v obci zavedena roku 1787. V roce 1815 byla postavena škola. Roku 1912 byl Ostrov povýšen na městys a později zrušen. Znovu mu byl navrácen v roce 2006.
Zásluhou starosty a významného celostátního lidoveckého politika Josefa Šamalíka byla v roce 1923 objevena a poté zpřístupněna jeskyně Balcarka. V roce letech 1930 až do roku 1952 byla pro veřejnost otevřena i Císařská jeskyně. Znovu účelově zpřístupněna byla v roce 1997 pro speleoterapii. Od 10. 10. 2006 byl obci vrácen status městyse.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/C2 a ve výřezu Macocha-Ostrov, GOL 1:25 000 Moravský kras