Ostružná - expozice nejen pro muzikanty
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Když se před už delším časem proměnila nevzhledná budova u bývalého rekreačního střediska UP Rousínov v restauraci nového hotelu Skiland (spolu s novější zástavbou rekreačního zařízení), byla celá řada návštěvníků překvapena nezvyklou výzdobou. Většinou se v restauracích na horách setkáváme s prostředím, které spíše navazuje na přítomnost blízkých hor, tedy lesní tematiku, obrázky východů či západů slunce, nějakých zvířat, mnohdy i preparovaných.
Tady to bylo poněkud jinak, už první náhled naznačoval, že nový majitel má poněkud jiné spády. Stěny nové restaurace zdobí různé hudební nástroje, převážně strunové (drnkací i smyčcové), dechové – hlavně žesťové, ale i nějaké bicí apod. Provozovatel hotelu, ing. Muselík musel pro novou výzdobu shánět nástroje už během rekonstrukce, a jak už byl v ráži, i po otevření hospody v díle pokračoval. Některé nástroje musel zakoupit, ovšem dostalo se mu i darů od neznámých nebo nakonec i od kolemjdoucích. Nakonec je to sympatické, řada kousků by možná skončila na otop, nebo někde na skládce.
Jak se sbírka rozrůstala, zřejmě už nebylo místo k uskladnění, vznikla tak myšlenka umístit je v nějaké expozici. Naštěstí zdá se, že hotel Skiland celkem prosperuje, jak se rozšířil o novou budovu s kuželnou (bowlingem), našlo se v místnosti v podkroví místo pro umístění poměrně rozsáhlé sbírky. V ještě nehotové expozici natáčela už i Toulavá kamera, od začátku listopadu 2014 je zpřístupněná. Ačkoliv má ještě nějaké mouchy (chybí popisky u nástrojů), už teď je na co koukat. Kdo se chce na nástroje podívat, musí zajít na recepci hotelu, dospělé vstupné je za 50,- Kč, recepční většinou provede malou prohlídku s více či méně zasvěceným výkladem. Naštěstí jako mírně poučený hudebník některé nástroje poznám i sám. Sbírka sice nepředvádí až na výjimky žádné exkluzivní mistrovské kousky, spíš běžné spotřební nástroje pro široké užití. Na některých je patrné, že už dohrály, spousta nástrojů je ale v použitelném stavu, stačilo by naladit. Z relativně pochopitelných důvodů je zde relativně málo klávesových nástrojů, ale harmonium se dvěma manuály by mělo být časem i funkční, brnká i pianino značky Gerstenberger. Nástroje jsou povětšinou ve skupinách podle příslušnosti, tedy žestě, dřeva (klarinety, flétny), tahací či měchové (akordeony, heligonky), drnkací – kytary, bendža, smyčcové (housle, violy), kupodivu velké smyčcové (kontrabasy, cella trošku stranou). Znalce potěší podle všeho funkční dobro, zajímavá je osmistrunná kytara (spíš ukulele) z hřbetu pásovce. Pěkné kousky představuje indický sitár, nebo jakýsi nástroj ve tvaru bažanta z Barmy. Z bicích nástrojů uvidíme nějaká bonga, conga, tympány a asi tři vibrafony. Početnou část sbírky tvoří různé citery, ty byl oblíbeny značně i mezi bývalým německým obyvatelstvem našich hor. Snad že jejich teskný tón vystihoval melancholii jesenických hor.
Každopádně přibylo v Ostružné zajímavé místo, které určitě přiláká, projíždějící i přímo rekreanty, kteří se zde zdrží delší dobu. Ostatně i po nepříznivé minulé zimě se tu pilně budovalo a mnohý návštěvník, bude překvapen některými novinkami, zejména v místním skiareálu.
Protože vstup do expozice je přes domluvu na recepci, není uvedena přesná otevírací doba, která je vlastně proměnná podle potřeby a zájmu obecenstva.