Palác ADRIA s divadlem Bez zábradlí
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Na rohu Národní a Jungmannovy ulice stojí palác Adria. Místo i palác mají dlouhou historii. O místu jsou doklady již z 12 století, kdy jej daroval kníže Soběslav II vyšehradské kapituly. Po založení Nového Města pražského zde stávaly různé domy, které byly průběžně přestavovány dle potřeb majitelů. Domy patřily například císařskému radovi Janu Václavu, rytíři z Astfeldu a Vydří, nebo pasovskému biskupovi Leopoldu Leonardovi Thunovi. Objekty nakonec kvůli lukrativnímu pozemku koupila v roce 1910 terstská pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta (v pasáži má stále nápis). Po ukončení války a získání koncese pro pojišťovnu v novém Československu byly původní budovy strženy a postaven palác Adria čp. 36. Na projektu se podílela řada tehdejších slavných architektů v čele s Pavlem Janákem. Po přestěhování pojišťovny do prostor paláce Adria se uvolnily původní prostory pojišťovny na Václavském náměstí, kde vznikl hotel Esplanade. Palác je postaven v tak zvaném národním slohu, později nazývaném rondokubismem. Palác je podsklepený, šestipatrový, s rovnými střechami.
V přízemí budovy je z Národní i Jungmannovy ulice pasáž ve tvaru L. Jejich spojnici tvoří kruhový prostor, z kterého je vchod do divadla. V prostorách divadla bylo původně kino Adria, kde se promítaly pokusně první zvukové filmy v Evropě. Kino se později upravilo na divadlo. V tomto divadle sídlila Laterna Magika, potom Divadlo za branou. Nyní je zde Divadlo Bez zábradlí. V listopadových dnech 1989 zde mělo sídlo Občanské fórum. V přízemí budovy bývaly sklady a prodejna módních látek, rukavičkářský obchod a parfumerie. Dnes zde jsou zákaznické prostory PRE a Plynárenské. Na druhé straně pasáže bývala prodejna exotických rostlin, hlavně kaktusů a sukulentů. Mezanin a první poschodí vyplňovala koncertní kavárna s kulečníkovými sály. Kavárna s terasou zde slouží dodnes.
V roce 1927 se stala pojišťovna Adria členem Svazu československých pojišťoven. V třicátých letech se podílela aktivně na snížení obranyschopnosti Československa. Široce zaměřovala totiž své úsilí na pojišťování důstojníků čs. armády. Pojišťovna tedy cíleně shromažďovala důvěrná data vojáků a velitelského sboru pro potřeby nepřátelské fašistické Itálie. V dnešní době mají bohužel všechny banky i pojišťovny u nás zahraničního vlastníka.
Významným architektonickým prvkem je měděné sousoší Mořeplavba od sochaře Jana Štursy. Sousoší je pět metrů vysoké a přes tři tuny těžké. Již při prvním usazení na budovu se musela prolomit část fasády ve výši pátého a šestého patra. V devadesátých letech bylo sousoší i s upevněním ve velmi špatném technickém stavu a bylo restaurováno. Alegorické figury nad vchodem do Jungmannovy ulice vytvořil Karel Dvořák.