Palác Koruna - Václavské náměstí 846/1
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Koruna byl název české akciové společnosti pro pojišťování v Praze. Tato společnost si nechala postavit v letech 1911-1912 palác Koruna na rohu Václavského náměstí a Příkopů dům 846/1. Palác byl postaven na místě původních domů postavených již za doby Karla IV s názvy U Špinků, U Řemenářů a Subtiánů. V domě U Špinků bývala kavárna Café Wien, kde byl první kulečník v Praze.
Samotná budova je ve slohu pozdní secese. Objekt tvoří železobetonová skeletová konstrukce, má dvoupatrové podzemí, a čtyři patra s podkrovím nad zemí. V podzemí bývaly lázeňské prostory, určitou dobu i biograf. V přízemí byla taneční kavárna. Na úrovni chodníku byla prostorná pravoúhlá pasáž. Významným architektonickým prvkem je věžovitý útvar ve tvaru koruny, který vhodně ukončuje řadu paláců a hotelů na Václavském náměstí. U horní části věže stojí tři alegorické postavy, hledící na střechu paláce (směrem k muzeu), které mají za úkol ochraňovat. Z druhé strany věže hledí tři postavy do ulice Na příkopě. Pod nimi je velký nápis "Důkazem lásky k rodině, zárukou zmnožení jmění, oporou stáří, jedině životní pojištění". Kromě administrativních ploch, které využívala pojišťovna, byly v buově i byty a ateliér. V ateliéru bydlel známý architekt Ladislav Machoň, který vyprojektoval i automat Koruna. V roce 1930 získala pojišťovnu Koruna známá pojišťovna Slavia. V roce 1951 pojišťovnu vystřídal podnik zahraničního obchodu Skloexport.
V budově již v roce 1931 bylo v přízemí zřízeno rychlé občerstvení – známý automat Koruna. Bylo tam instalováno první zařízení na automatický prodej. Po vhození příslušného obnosu zařízení - automat vydal z jedné zásuvky krytého posuvného minivýtahu obložený chlebíček, nebo mosazný kohoutek natočil do pohárku limonádu. Název automat potom zevšeobecněl na podobná zařízení. Na vrcholu své slávy v devadesátých letech měl automat Koruna 790m2 prodejní plochy, 240 zaměstnanců. Denně se zde občerstvilo 10000 lidí, prodalo 5000 chlebíčků, 4000zákusků a 7000 kusů pekárenských výrobků. Denně se vytočilo až 1800 litrů piva. Krátce nato bylo toto stravovací zařízení při rekonstrukci zrušeno. Po přestavbě byl v suterénu otevřen Megastore Bontonland, největší prodejna CD nosičů a videokazet ve střední Evropě. Tato prodejna je tam dosud. Když jsem se tam byl podívat zhruba v 13 hodin ve všední den, tak se v suterénu kromě mne ještě hemžil prodavač, pracovník ostrahy a v přízemí plastová kráva. V přízemí místo prosperujícího automatu Koruna dnes prodávají kabelky a podobné zboží.
V roce 1983 byl palác Koruna zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek. Objekt prodělal celkovou rekonstrukci pod dozorem památkové péče. Největším problémem byla renovace skleněné kopule, která má plochu 170m2 složenou z 3800 skleněných tvarovek (ze 120 druhů). Tvarovky jsou zabroušené, osazené v mědi. Neodpustím si skeptickou poznámku: kdo si toho všimne a ocení? Celková rekonstrukce stála 380 milionů tehdejších korun.