Památná alej v Mníšku
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památné stromořadí v Mníšku pod Brdy.
Ulici s názvem "V Lipkách" najdeme v několika českých obcích. Ale ta v Mníšku je nejlípovatější - je totiž lemovaná stromořadím lip po obou stranách v téměř celé délce. Na začátek této lipové aleje se dostaneme od zámku, stačí popojít ani ne 0,5 km na sever. Ulice s alejí míří přímo na kostel Sv. Máří Magdalény na Skalce. je možné, že nejstarší dochované lípy by mohly pamatovat výstavbu kostela na konci 17. století. Ale většina lip je tu mladších. Není se čemu divit - podél ulice jich tu můžeme napočítat 95 a všechny jsou vyhlášené jako památné.
Za památný strom byly tyto lípy srdčité i velkolisté vyhlášeny v počtu 97 dne 16. 5. 2006 rozhodnutím MěÚ Mníšek pod Brdy. Důvodem vyhlášení byly historické, kulturní i společenské důvody. Každá z chráněných lip má ochranné pásmo tzv. ze zákona, tedy tvaru kruhu o poloměru rovnajícímu se průměru kmene ve výšce 130 cm. V roce 2013 byla zrušena ochrana dvou lip z aleje, které svým stavem představovaly bezpečnostní riziko a byly pokáceny.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 104724.