Mníšek pod Brdy a Skalka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Tento tip na výlet nás zavede do šestitisícového města v okrese Praha – západ a jeho nejbližšího okolí. Vzhledem k tomu, že Mníškem pod Brdy prochází dálnice i železniční trať, je tato lokalita dobře dostupná. A i když je zdejší turistická nabídka poměrně bohatá a pestrá, my se zaměříme pouze na dvě atrakce: zdejší zámek, s jehož podobou jsou spojovány styly pozdní renesance, baroka i klasicismu, a barokní poutní areál nacházející se „vysoko“ nad městem.
Za čím jedeme?
Po odstavení auta se hned vydáváme ke zdejšímu zámku. Jeho historie je poměrně dlouhá a začíná ji psát malý hrádek, postavený s nejvyšší pravděpodobností někdy na přelomu 13. a 14. století. Ten do podoby renesančního zámku přestavěli v 16. století páni z Mitrovic, aby jej v roce 1639 vypálila švédská vojska. Roku 1655 panství kupuje pražský měšťan Servác Engel z Engelsflussu, který nechal zámek v letech 1656 až 1672 opravit a dal mu v podstatě jeho současnou podobu. Tu ještě narušil požár v roce 1848 a plenění v roce 1945. Od počátku 21. století zde pak probíhala rozsáhlá rekonstrukce.
A když už jsme u zámku, musíme zmínit také dvojstupňový zámecký park. Ten je od 10,00 do 17,00 hod. volně přístupná a určitě stojí za návštěvu. Jeho součástí je i sala terrena ze 17. století nebo nevysoký obelisk se zlaceným vrcholem představujícím slunečního boha Ra. Současné kašny jsou novodobé a vznikly – podle dobových fotografií - na základech drobných stavebních pozůstatků původních kašen. Horní část zámeckého parku byla pro veřejnost otevřena v červenci roku 2009, spodní část je zatím stále nepřístupná.
Samotný zámek nabízí celkem 8 prohlídkových okruhů (některé z nich jsou ovšem „nefunkční“ a jedním je i pohled ze zámecké věže, takže většina návštěvníků zámku stejně skončí na tradiční „jedničce“), z nichž si zmíníme alespoň první čtyři. Číslo I. se jmenuje „První republika – reprezentativní salony“ (za 130 Kč nabízí prohlídku jedenácti historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20. století, např. kapli, jídelnu a pánský, dámský i lovecký salon), číslo II. nese název „První republika – soukromé pokoje“ (100 Kč, osmička historických soukromých pokojů, ve kterých poslední majitelé každodenně pobývali, např. dětské pokoje, ložnice, koupelny, záchod a arkádu), číslem III. je „Do krovů a věží“ (90 Kč, prohlídka půdy, krovů a věží s výstavou o téměř zaniklém úseku lehkého opevnění B8 Mníšek) a číslo IV. má již zmíněná „Vyhlídka z věže“ (50 Kč, věž nabízí výhled do okolí zámku se střechou bývalého zájezdního hostince a pohled na závaží hodinového stroje).
Nás lákala trojka, která patří k těm uzavřeným, takže se šlo na jedničku (hlavně kvůli té kapli s nádhernou štukovou výzdobou a Škrétovým obrazem). Volba to byla dobrá, jen nás mrzelo, že se v zámeckých interiérech vůbec nesmí fotografovat a povolenka se ani neprodává.
Po ukončení prohlídky zámku jsme se ještě chvíli prošli zámeckým parkem a poté již vyrazili na Skalku, jejíž vrchol se nachází v nadmořské výšce 553 m. Naším cílem je ale barokní poutní areál, který postupně vznikal v 17. i 18. století a který se nachází o malý kousek níže. Můžeme se sem vydat po NS Mníšek pod Brdy (kratší varianta) nebo po kombinaci žluté a červené TZ (podstatně delší varianta). V každém případě nás čeká rozlehlý areál na jehož podobě má velkou zásluhu jeden z našich nejvýznamnějších barokních architektů – Kryštof Dienzenhofer.
Základ poutního areálu Skalka tvoří kostelík sv. Máří Magdalény, klášter a poustevna, ale zdejší nabídka je podstatně širší. Zmínit musíme zejména 14 kapliček křížové cesty, sochu sv. Jana Nepomuckého, zbytky zájezdního hostince, leknínové jezírko nebo stánek s občerstvením. A protože jsme opravdu vysoko nad městem, je Skalka nejen příjemným poutním i relaxačním areálem, ale také zajímavým místem vyhlídkovým. Bližší informace o Skalce najdete na Turistice v článku: https://www.turistika.cz/…ail
Po návratu do Mníšku pod Brdy si pak ještě můžeme prohlédnout některé další zdejší pamětihodnosti (tou nejvýznamnější je zejména kostel sv. Václava, ale v tomto případě je nutná návštěva interiéru), projít se kolem Zámeckého rybníka nebo se jen někde posadit u dobré kávy a „zevlovat po bulvárech“ …
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Vzhledem k tomu, že jsme Mníšku pod Brdy vyhradili jen část denního programu, spokojili jsme se s kávou ve městě a uzeninou s pivem na Skalce.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbilo: V podstatě všechno. Zámek víceméně mile překvapil a na Skalce se člověk opravdu odreaguje. A svým způsobem zde zůstává v lůně Matky Přírody.
Nelíbilo: Zákaz fotografování na zámku, zcela nepřístupná poustevna s Brokoffovou Pietou a v závěru ani počasí.
Ostatní informace
Kromě tradičních veličin (doprava, jídlo a pití, turistické vizitky a drobné suvenýry) to tentokrát bylo 130 Kč/os. na zámku a něco málo za dárky pro nejmenší rodinné příslušníky, které jsme zakoupili v zámecké pokladně. K povolení fotografovat nám to ale nepomohlo ...