Památná lípa v Úhonicích
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste u silnice na návsi v Úhonicích, u pomníku padlým v první světové válce. Za památný strom byla tato lípa srdčitá vyhlášena poprvé spolu s množstvím dalších stromů Středočeského kraje 25. 7. 1978 usnesením Rady Středočeského KNV. Přesný důvod vyhlášení neznáme, neboť je uveden pro všechny vyhlašované stromy společně a velmi vágně. Další vyhlašovací dokument k tomuto památnému stromu z 8. 4. 1998 nebyl vyhlašovatelem (OkÚ Praha-západ) zaslán do ústředního seznamu, podrobnosti se tedy nepodařilo zjistit ani z něj. Lze však předpokládat, že tento památný strom má ochranné pásmo "ze zákona", tedy tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výšce 130 cm nad zemí.
Obvod kmene stromu jsme v červenci 2016 naměřili 473 cm. O věku této lípy mnou dohledané zdroje mlčí. Lípa je ve výborném zdravotním stavu, koruna je nízko nasazená, ale vysoká. Lípa stála v areálu zemědělské usedlosti, která byla 19. července 1910 zasažena bleskem, následkem čehož vznikl požár. Lípa byla značně poškozena, ale přežila. Ne tak usedlost, o jejíž plochu byla následně rozšířena náves.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a KRAJINY. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 103561.