Loading...
Památník na místě prvního polského gymnázia na Těšínsku
Polské gymnázium Juliusze Słowackého, Orlová část Obroky
U silnice spojující Starou Orlovou s částí Výhoda, kde vlivem důlní těžby dneska sídlí zahrádkáři, v r.1909 bylo založeno první Polské reálné gymnázium na území těšínského Slezska.
Region se díly černému uhlí stal průmyslovou oblastí, kde většinu populace tvořili Poláci a ti i průmysl potřeboval budoucí inženýry. A proč pro školu byla vybrána Orlová? Orlová byla díky průmyslu moderní a bohaté město a měla skvělé dopravní spojení (tramvaje, vlaky). Byly zde další továrny, muzeum, nemocnice v budově bývalého zámku. S množstvím českých, německých a polských škol se pak na dlouhou dobu stala nejvýznamnějším centrem vzdělávání ve Slezsku.
Celý osud gymnázia díky následujícím dějinám byl velice pohnutý. Studenty i vyučující zasáhla nejdříve první světová válka, následně spor o Těšínsko-Orlová připadla Československu, ale v roce 1938 opět Polsku (české školy se ruší) až do doby začátku druhé světové války, kdy se po obsazení německou armádou zavírají polské školy. Řada vyučujících, studentů končí v koncentračních táborech.
Po válce bylo vyučování obnoveno a gymnázium v budově sídlilo do 60. let.
Památník byl odhalem za účasti stovky pamětníků a absolventů ke 100. výročí založení v r.2009. Škola umožnila vzdělání bezmála třitísicovce absolventů, kteří se rozlétli do světa, což na žulovém obelisku znázorňuje orel. Obelisk z červené švédské žuly je i vzpomínka na ty, kteří během války zahynuli v koncetračních táborech.