Loading...
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památný Pohořský zerav v přírodním parku a ptačí oblasti Novohradské hory.
Tento památný strom roste u cesty se zelenou turistickou značkou mezi Pohořím na Šumavě a vrcholem Kamenec (1072 m n. m.). Za památný strom byl tento zerav obrovský vyhlášen 13. 3. 2002 rozhodnutím Okresního úřadu Český Krumlov spolu s javorem klenem na stejném katastrálním území. Důvodem vyhlášení bylo, že zerav je svou mohutnou siluetou jedinečnou dominantou krajiny. Jde o nejmohutnější zerav v okrse Český Krumlov a jeden z nejmohutnějších v Jihočeském kraji. Má ochranné pásmo vyhlášené, a to tvaru kruhu o poloměru 15 m od středu kmene.
Věk tohoto zeravu obrovského je odhadován něco přes 100 let a strom je stále v dobrém zdravotním stavu. Obvod kmene jsme v březnu 2021 naměřili 566 cm a výšku stromu odhadli na 18 m. Zarážející je, že předchozí meření z roku 2010 uvádí výšku 32 m, přestože není na stromě patrná žádná nepravidelnost jeho kuželovité koruny, který by mohla svědčit třeba o zlomení v minulosti. Kmen nasvědčuje tomu, že strom vznikl srůstem dvou či více jedinců, což je zmíněné i ve vyhlašovacím dokumentu. U stromu je označník se státním znakem, na druhé straně cesty pak infotabulka s hitorií místa a stromu, ale s odkazem na již neexistující internetové stránky.
Zeravů obrovských je mezi památnými stromy nemnoho - konkrétně 4 samostatné a jedno stromořadí s 26 jedinci. Zeravy jsou u nás známé spíš pod jménem "tůje" pocházjícím z latinského názvu Thuja (konkrétně zrav obrovský je Thuja plicata). Rozšířenější je ale zerav západní, často používaný v živých plotech. Ačkoli jsou zeravy jehličnany, bližší pohled na větvičky odhalí, že popíchání nehrozí - zelené "listy" mají tvar šupinek. Ale semena jsou v malých šištičkách, jak je u jehličnanů běžné. Jak už jména napovídají, zeravy u nás nejsou původní. Zerav obrovský má přirozený domov na západním pobřeží Severní Ameriky. Jde o "národní" strom kanadské Britské Kolumbie. Pro původní Indiány měl význam duchovní i užitný - materiál z něj používali na stavbu obydlí i kánoí, na výrobu košů, lan i oděvů a mnoho dalšího a také v medicíně. První exemplář v Evropě byl podle literatury vysazen v botanické zahradě v Praze v roce 1844.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody má tento zerav pod kódem 103037.