Památný Vlkanecký dub
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památný Dub letní mezi Loučejí a Chlumem u Křemže.
Tento památný strom roste uprostřed luk a polí, u břehu drobného potůčku tekoucího v nezpevněném, ale napřímeném korýtku. Autobusová zastávka s omezenou možností parkování jsou sice na dohled, ale k vlastnímu stromu žádná pěšina nevede a musí se jít loukou, která je místy vlhčí. O to je ale dub krásnější a pobyt u něj intimnější. Název dal stromu nedaleký kopeček s vrcholem ve výšce 601 m n. m., ale na ten byste museli jít od autobusové zastávky "Křemže, Loučej, Vlkanec" opačným směrem.
Za památný strom byl tento dub letní vyhlášen 9. 10. 1994 rozhodnutím Správy CHKO Blanský les spolu s dalšími 17 stromy na území této CHKO (např. s Lípou Kapucínkou a Cisterciáckou lípou ve Zlaté Koruně, s Třísovskou lípou nebo Dobrkovickým dubem). Důvodem vyhlášení všech daných stromů bylo, že jde o krajinné dominanty dosahující nadprůměrného vzrůstu a věku. Tyto památné stromy mají ochranné pásmo vyhlášené ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výšce 130 cm. Ke stromům ze stejného rozhodnutí patřila i Loučejská lípa, vzdálená od dubu jen asi půl kilometru. Ta ale byla pro svůj špatný a stále se zhoršující stav vroce 2006 "odpmátněna" a následně pokácena.
Dub je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Koruna je krásně rozložená do šířky. Dubu totiž v růstu nebrání jiné stromy, takže ani není nijak moc vysoký. Věk dubu je odhadovaný na více než 200 let. My jsme mu v květnu 2021 naměřili obvod kmene 425 cm a výšku odhadli na 15 m. Ve stromě mívali myslivci posed, ze kterého jsou ještě patrné poslední nepoužitelné zbytky. Kmen má dobře vyvinuté kořenové náběhy a bezesporu poskytuje ve svých dutinách domov řadě živočichů. Pod stromem je celkem velký plochý kámen, na které se dá dobře třeba posvačit. U kmene je i označník se státním znakem, jak vyžaduje zákon.
Dub letní (Quercus robur) je považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal významné postavení zejména v germánské mytologii, kde je zasvěcen Thórovi, bohu blesku. Dub je národním stromem Německa. Dubové dřevo je velice ceněné a má široké uplatnění ve stavebnictví, zejména pro odolnost i při trvalém ponoření ve vodě. Proto se v minulosti často používalo např. pro mlýnská kola. Dub zároveň patří mezi léčivé rostliny, asi nejčastější je použití výluhu z kůry na kožní problémy.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody má Vlkanecký dub pod kódem 103062.