Pavlovské vrchy (Pálava)
Pavlovské vrchy (Pálava) (05/2014)
Pavlovské vrchy, které jsou z geomorfologického hlediska podcelkem Mikulovské vrchoviny, tvoří zdaleka viditelné vápencové bradlo s nejvyšším vrcholem Děvín (549 m n. m.) a siluetami zřícenin hradů Dívčí hrady a Sirotčí hrádek. Celá oblast je pak zařazena do chráněné krajinné oblasti s názvem CHKO Pálava.
Na Pálavu jsme se vydali první květnový prodloužený víkend. Letos přišlo jaro brzy a tak typická ranně jarní květena už byla po odkvětu. Pálava ale stále byla tou rozkvetenou zahradou jižní Moravy se spoustou krásných motýlů a oslnivě bílými vápencovými skalami, připomínajícími společně s okolními vinohrady a teplým klimatem, kraje na jihu Evropy.
Pro klasický okruh Pálavou jsme si jako startovní místo vybrali Klentnici – parkoviště na začátku obce (u odbočky na Pernou) za 30,- Kč/den pro osobní automobil. Odtud jsme šli po modré turistické značce směrem ke zřícenině kaple Sv. Antonína. Ke kapli vede z turistické trasy krátká odbočka. Od kaple je pěkný výhled západním směrem na Sirotčí hrádek, Stolovou horu, Dunajovické kopce. Kolem poletují spousty otakárků ovocných, kvete tařice, která je láká svými žlutými květy. Na naučné tabuli si můžete přečíst o historii kaple a o poustevníkovi, který zde žil.
Pokračujeme po modré ke skalním útvarům Martinka a Špunt. Tady chvíli stojíme v úžasu nad množstvím hnízdících poštolek, je dobře, že se tady těmto nádherným dravcům daří. Dál pokračujeme k rozcestí Nad Soutěskou a lesem pohodlně po cestě stále po modré na zříceninu hradu z 13. století Dívčí hrady (Děvičky). Odtud se otvírají nádherné výhledy na okolní krajinu, především na Novomlýnské nádrže. Je tu trochu přelidněno, zřícenina je zdaleka viditelnou a typickou dominantou Pálavy, a tak láká mnoho výletníků.
Z Děviček se stáčíme zpět na jih, jdeme po červené značce do kopce až k vyhlídce pod Děvínem. Odtud je pěkně vidět město Mikulov a rakouské příhraniční území. Červená pokračuje dál lesem, ale my se vydáváme mimo značené trasy na vrchol Děvína s vysílačem. Cestička sem je stále ještě zřetelná, i když došlo v minulosti k odklonu turistické červené trasy na vrstevnici pod vrchol. Staré vojenské budovy na vrcholu, které tady v minulosti stály, byly v roce 2004 odstraněny.
Z Děvína je nádherný, přímo letecký výhled na krajinu kolem Novomlýnských nádrží. Poletují zde motýli a všude kvetou drobné skalničky. Od Děvína jdeme po hřebenu až ke skále Strážce, kde scházíme opět na červenou turistickou značku a lesem a následně po asfaltové silnici zpět k parkovišti v Klentnici. Téměř celá tato trasa prochází "Národní přírodní rezervací Děvín – Kotel – Soutěska" a je cca 9 km dlouhá.
Doplnění z roku 2015: Na vrchol Děvín bylo obnoveno turistické značení - zelená turistická značka. Přístup sem je tedy od roku 2015 možný legálně (viz. nová mapa ve fotogalerii). Nedá se ale projít celý hřeben, k vysílači odbočuje z hlavní červené trasy jen krátký okruh.
Po občerstvení v obci Klentnice pokračujeme po červené značce do druhé části Pálavy – na Stolovou horu. První zastávka je na zřícenině Sirotčího hrádku, další dominantě Pálavy. Odtud je pak už jen kousek cestou kolem místního fotbalového hřiště na Stolovou horu (nebo také Tabulová hora), ze které se otvírá dechberoucí pohled zpět k Děvínu.
Můžete si vyfotografovat obě zříceniny hradů v siluetě za sebou. Hora má plochý, jakoby seříznutý vrchol, výhledy se otvírají na všechny světové strany. Stolová hora je chráněna jako "Národní přírodní rezervace Tabulová". Kdyby nás odtud nevyhnala přicházející bouřka, seděli bychom tam v trávě snad dodnes :-)
Mapa oblasti na mapy.cz: Pavlovské vrchy (mapy.cz/turisticka)
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z oblasti Jižní Moravy:
- Dunajovické kopce
- Pouzdřanská step
- Podyjí (1): Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova
- Podyjí (2): Vyhlídka Sealsfiedův kámen – Devět mlýnů - vinice Šobes
- Podyjí (3): Čížov - Hardegg - rakouská strana Dyje