Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Bunkr, kde dříve býval kryt Civilní obrany, zrekonstruovali dobrovolníci z Klubu vojenské historie Náchod. Teď se tu otevírá pečlivě připravená expozice obsahující velké množství unikátních exponátů, jako originální uniformy, zbraně, vybavení a další, a to nejen z období první republiky. Dobové exponáty dokumentují i boj československých legií za samostatnost během první světové války a také protinacistický odboj za druhé světové války. Výstava doplněná videoprojekcí byla připravena podle nejnovějších trendů muzejnictví ve shodě s koncepcí prosazovanou Vojenským historickým ústavem Praha.
Nově otevíraná expozice je součástí Běloveského pevnostního skanzenu, který zahrnuje také další objekty československého opevnění z let 1935 – 38. Srdcem projektu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi pěchotního srubu, nejdůležitějšího prvku pevností linie. Objekt je plně zrekonstruován do původní podoby z roku 1938 včetně veškerého vybavení a zbraní. Prohlídku pěchotního srubu N-S 82 Březinka doplňuje expozice věnovaná československému opevnění v sousedním objektu N-S 81 Lom.
Vstupní branou do Běloveského pevnostního skanzenu se nyní stává pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Ve spojení s objekty Březinka a Lom tak vzniká jedinečný komplex zpřístupněných pevnostních staveb navzájem propojených Naučnou stezkou. Pěchotní srub Voda je navíc díky své neobvyklé konstrukci jediným zcela bezbariérově přístupným muzeem svého druhu a je výborně dosažitelný ze silnice I/33 Hradec Králové – Náchod – Polsko, která prochází ve vzdálenosti asi 200 m od objektu.
Objekty Běloveského pevnostního skanzenu jsou přístupné od 1. dubna do 31. října každou sobotu, v červenci a v srpnu denně vždy od 10:00 do 18:00. Podrobné informace lze získat na internetové stránce www.brezinka.cz.