Słone – sousoší na hraničním přechodu aneb harcerství, polský skauting
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Za poslední čtvrtstoletí jsem přes hraniční přechod Kudowa-Słone/ Náchod-Běloves projel nesčetněkrát, aniž bych si někdy všimnul sousoší harcera a pionýrky umístěného u silnice. Až vloni, při rekonstrukci hraničního přechodu, jsem si sousoší symbolizující přátelství harcerů a pionýrů všimnul a vyfotografoval ho.
Z desky na betonovém kvádru se dovídám, že slavnostní odhalení pomníku se konalo 1. června 1971 v rámci oslav Mezinárodního dne dětí. V době socializmu podobných sochařských děl vzniklo v Polsku i u nás více než dost. Mnohá z nich se nedochovala, některá jsou nadále na svých místech, jako toto ve Słone.
O pionýrech se zde rozepisovat nebudu. Téměř všichni dříve narození se jimi ve třetí třídě základní devítileté školy chtě-nechtě stali. Napíšu pár řádků o harcerech a harcerství, které nebylo v Polsku za socializmu tolik ideologické.
Harcerství (Harcerstwo) je polská obdoba skautingu. Vychovává harcery (harcerze), chcete-li skauty, a to každého věku. Harceři se řídí harcerským zákonem a skládají harcerský slib.
V Polsku působí tři harcerské organizace: 1) ZHP (Zwiazek Harcerstwa Polskiego), 2) ZHR (Zwiazek Harcerstwa Rzeczypospolitej) a 3) SHK Zawisza (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza“ Federacia Skautingu Europejskiego).
Harceři jsou věkově členěni. V ZHP se 6 – 10 letým říká pašáci (zuchy), 10 – 13 letým harcerky a harceři (harcerki i harcerze), 13 – 16 letým starší harcerky a harceři (harcerki i harcerze), 16 – 25 letým poutnice a poutníci (wędrowniczki i wędrownicy), starším 25 let staršinové (starszyzna), pokud nejsou instruktory, a starším 55 let senioři (seniorzy). Od 16 let se harcer (harcerka) může stát po složení zkoušek a slibu instruktorem.
V ZHR jsou nejmenší, 5 – 6 letí, skřítci (skrzaty), 7 – 10 letí pašáci (zuchy), 10 – 16 letí harcerky a harceři (harcerki i harcerze) a starší 16 let poutnice a poutníci (wędrowniczki i wędrownicy). Od 18 let se harcer (harcerka) může stát po složení zkoušek a slibu instruktorem.
Harcerství v Polsku vzniklo v letech 1910 – 1911 a přežilo čtyřicet let vlády jedné strany, když u nás byly skautské organizace v této době zcela potlačené. Za symbolické zakladatele Harcerství v Polsku jsou považováni Andrzej Małkowski a Olga Drahonowska – Małkowska.
V ZHP i v ZHR dosahují harceři různých stupňů rozvoje vědění a dovedností. Od toho nejnižšího, kterým je ochotniczka/ młodzik až po ten nejvyšší, a to harcerka/ harcer Polski, respektive harcerka/ harcer Rzeczypospolitej.
Rovněž tak instruktoři v obou organizacích (ZHP i ZHR) získávají stupně podle zkušeností od průvodkyně/ průvodce (przewodniczka/ przewodnik) přes podharcmistryni/ podharcmistra až po harcmistryni/ harcmistra.
Ještě zbývá objasnit slovo harcer (harcerz). Pochází ze slova harcovník (harcownik). Tím byl v minulosti Rytíř pohybující se před armádou, který vyhledával samostatné souboje s nepřítelem ještě před zahájením vlastní bitvy.
A na úplný závěr přidám citát: "Harcerství je skauting plus nezávislost". Andrej Małkowski